W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lektury dostępne – kolejne materiały udostępnione!

04.03.2021

Udostępniliśmy kolejne pozycje Lektur dostępnych, które obok tekstu oryginalnego zawierają również lekturę przetłumaczoną na PJM oraz wersję z tekstem łatwym do czytania (ETR). Z myślą o edukacji wszystkich uczniówj publikujemy dzieła Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Henryka Sienkiewicza. Teksty reprezentują różne gatunki literackie. Można wśród nich znaleźć „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego, fraszki Jana Kochanowskiego, nowelę Bolesława Prusa czy kolejne utwory Braci Grimm i Jana Christiana Andersena. Zapraszamy do korzystania.

Lektury dostępne - kolejne materiały udostępnione

Czym są Lektury dostępne?

Seria Lektury dostępne to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

Cykl ten został opracowany na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki przez zespół doświadczonych ekspertów współpracujących z Pracownią Lingwistyki Migowej Uniwersytetu Warszawskiego. W przygotowaniu tłumaczeń na polski język migowy (PJM) uczestniczyli głusi użytkownicy tego języka, będący wykładowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

Łatwiejszy dostęp do tekstów literackich

Uczniowie z niepełnosprawnościami mający trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu często mają utrudniony dostęp do tekstów literackich. Barierę może stanowić w szczególności język utworów oraz ich charakter. Trudności powodują, że wielu uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozbawionych jest możliwości obcowania z kanonem literatury polskiej, a tym samym z dużym fragmentem kultury narodowej.

Lektury dostępne mają za zadanie przeciwdziałać temu wykluczeniu. Wzbogacenie ich o filmy z tłumaczeniami migowymi stanowi znaczącą pomoc w pełnym i dokładnym zrozumieniu treści. Oprócz realizacji zadań szkolnych uczeń rozwija biegłość w zakresie języka polskiego oraz języka migowego.

Pakiet materiałów

Do każdej multimedialnej lektury powstał pakiet materiałów składający się z nagrań video z tłumaczeniem tekstu na polski języki migowy, tekstu łatwego do czytania (ETR), opracowania graficznego w formie komiksu, kart pracy, kart pracy z symbolami PCS (czyli znakami graficznymi obrazującymi pojęcia) oraz tablic komunikacyjnych z symbolami PCS.

Lektury dostępne  

 Autor

Tytuł lektury

Materiał do pobrania

J. Ch. Andersen,
tłumacz. C. Niewiadomska    

Brzydkie kaczątko

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Ropucha

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Królowa śniegu

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Dzwony

J. Ch. Andersen
tłumacz. C. Niewiadomska 

Słowik    
J. W. Grimm
tłumacz. M. Tarnowski
Czerwony Kapturek          
J. W. Grimm
tłumacz. M. Tarnowski
Śnieżka
J. Kochanowski  Do gór i lasów                           
I. Krasicki  Lis i osieł
I. Krasicki  Człowiek i zdrowie              
I. Krasicki  Słowik i szczygieł II
I. Krasicki  Żółw i mysz
I. Krasicki  Potok i rzeka II
I. Krasicki  Jagnię i wilcy
I. Krasicki  Bryła lodu i kryształ              
I. Krasicki  Dąb i małe drzewka
I. Krasicki  Lis i wilk
I. Krasicki  Człowiek i suknia
I. Krasicki  Groch przy drodze
I. Krasicki  Papuga i wiewiórka
I. Krasicki  Doktor
I. Krasicki  Potok i rzeka
A. Mickiewicz         Pani Twardowska                    
A. Mickiewicz Powrót taty           
A. Mickiewicz Śmierć Pułkownika
A. Mickiewicz Świtezianka
B. Prus    Katarynka
H. Sienkiewicz Janko Muzykant
J. Słowacki W pamiętniku Zofii Bobrówny
J. Wybicki Mazurek Dąbrowskiego