W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Oświata i wychowanie

Główne zadania

Ministerstwo Edukacji i Nauki dbając o wysoką jakość polskiej edukacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom całego środowiska oświatowego – nauczycieli, uczniów, rodziców oraz organów prowadzących szkoły i placówki. 

Chcemy, aby każdy uczeń, bez względu na to skąd pochodzi oraz jaki jest status materialny jego rodziców miał zapewnioną dobrą szkołę i dobrą edukację.

Finansujemy zadania oświatowe przekazując samorządom niezbędne środki. W 2019 kwota subwencji oświatowej to blisko 46 mld zł. Od 2017 roku objęliśmy subwencją oświatową wszystkie dzieci 6-letnie korzystające z wychowania przedszkolnego.

Ostatnie lata pracy ministerstwa to budowanie dobrej, nowoczesnej szkoły. Za nami ogrom pracy całego środowiska oświatowego. Dobrze wprowadzona i oceniona reforma edukacji, podwyżki płac nauczycieli, odbudowywanie szkolnictwa zawodowego, wzmacnianie edukacji uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi  oraz wspieranie szkół polonijnych – to tylko niektóre obszary, które są priorytetem działań podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Wdrażamy również szerokopasmowy internet do każdej szkoły w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, realizujemy program rządowy „Aktywna Tablica” oraz doposażamy szkolne pracownie przyrodnicze.

{"register":{"columns":[]}}