W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie projektu EUROSTUDENT VII

14.01.2022

Dobiegł końca międzynarodowy projekt EUROSTUDENT VII, w którym – obok 25 innych krajów Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego – wzięła udział także Polska. Projekt miał charakter badawczy, a jego celem było zebranie metodą sondażu i opracowanie wskaźników statystycznych koncentrujących się głównie wokół socjalnych i ekonomicznych uwarunkowań studiowania w Europie. Przedmiotem zainteresowania projektu była także m.in. międzynarodowa mobilność studentów.

Głównym rezultatem projektu na poziomie międzynarodowym jest raport porównawczy, przygotowany w języku angielskim przez koordynatora projektu – Niemieckie Centrum Badań nad Szkolnictwem Wyższym i Nauką (Deutsche Zentrum für Hochschul- und Wissenschaftsforschung) z siedzibą w Hanowerze . Raport ten oraz szczegółowe dane krajowe zebrane w trakcie projektu posłużyły do przygotowania pogłębionego opracowania dotyczącego studiowania w polskich uczelniach na tle innych krajów europejskich. Raport ten obejmuje takie aspekty jak popularność kierunków studiów, łączenie pracy i nauki, zakwaterowanie, sytuację finansową i wydatki, pochodzenie społeczne studentów czy bariery dla odbycia części studiów na zagranicznych uczelniach.

Oba raporty udostępniamy poniżej. Szczegółowe wyniki badań zawarte są natomiast w bazie danych koordynatora.

Materiały

EUROSTUDENT VII - raport krajowy
20220114​_EUROSTUDENT​_VII​_-​_raport​_krajowy.pdf 3.64MB
EUROSTUDENT VII - raport porównawczy
20220114​_EUROSTUDENT​_VII​_-​_raport​_porównawczy.pdf 6.09MB
{"register":{"columns":[]}}