W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Szkolnictwo wyższe i nauka

Główne zadania

Poprawiamy jakość polskiej nauki i szkolnictwa wyższego – tworzymy jak najlepsze warunki do pracy dla studentów, nauczycieli akademickich i badaczy. Stawiamy na współpracę nauki z otoczeniem gospodarczym – to od niej zależy przyszłość polskiej gospodarki. Dbamy o to, by dorobek polskich naukowców był dobrze widoczny w międzynarodowym obiegu myśli. Nie chcemy jednak, aby nauka zamykała się w murach uczelni i laboratoriach – jej miejsce jest pośród ludzi. Dlatego też poprzez programy ministra wspieramy popularyzację nauki i wykorzystujemy ją do integracji różnych grup społecznych. Odpowiadamy także za wdrażanie programów i funduszy unijnych, wspieramy zrównoważony rozwój uczelni w całym kraju, instytutów badawczych i instytutów naukowych PAN.

Naukowiec, który bada próbkę pod mikroskopem

Konstytucja dla Nauki – zmiany systemowe w nauce i szkolnictwie wyższym

Konstytucja dla nauki, czyli ustawa – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jest pierwszą od lat kompleksową zmianą podejścia do badań naukowych, nauczania studentów i zarządzania uczelnią.

Nowe prawo stwarza warunki do doskonałości naukowej, daje nowe narzędzia do skutecznego zarządzania, znacznie zwiększa finansowanie nauki, dba o zrównoważony rozwój szkolnictwa wyższego w całym kraju, wspiera uczelnie regionalne, a także proponuje nowe ścieżki kariery – zarówno dla doktorantów (szkoły doktorskie), jak i dla akademików (dydaktyczna ścieżka kariery).

Innowacje dla Gospodarki – komercjalizacja badań i partnerstwo z biznesem

Transfer wiedzy do gospodarki to klucz do dynamicznego rozwoju kraju. Dlatego też postanowiliśmy poprawić warunki współpracy między nauką a biznesem. Zaczęliśmy od stworzenia dobrego prawa – dwóch ustaw o innowacyjności, które zawierają zachęty finansowe do działalności innowacyjnej i ułatwiają kontakt między badaczami a przedsiębiorcami.

Kolejnym krokiem do poszerzenia pola współpracy między nauką a gospodarką było uruchomienie specjalnych programów m.in. – „Doktoratów Wdrożeniowych”, czy „TOP100 Innowatorzy Gospodarki”.  Liczne konkursy grantowe wspierające innowacyjność organizuje również Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, nasza agencja wykonawcza. Stworzyliśmy także serwis „pstryk!" – platformę, dzięki której przedsiębiorca ma łatwy dostęp do specjalistów z Centrów Transferu Technologii.

Nauka dla Ciebie – społeczna odpowiedzialność nauki

Nauka to nie tylko zdobywanie i poszerzanie wiedzy, ale również służba społeczeństwu. Dlatego też dzięki naszym licznym inicjatywom, otwieramy naukę i naukowców na potrzeby zwykłych ludzi.

{"register":{"columns":[]}}