W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego GITD z udziałem kierownictwa MEiN

05.01.2021

„Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” to nowy projekt edukacyjny Inspekcji Transportu Drogowego dostosowany do czasu pandemii i wymogów nauki zdalnej. Dziś, 5 stycznia br. o bezpieczeństwie ruchu drogowego online z uczniami Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku rozmawiali Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego GITD z udziałem kierownictwa MEN

O zasadach poruszania się po drogach, bezpieczeństwie w podróży, stosowaniu pasów bezpieczeństwa, konieczności noszenia elementów odblaskowych i umiejętności prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych uczyli się dziś online uczniowie, którzy w ramach półkolonii uczestniczyli w zajęciach w szkole podstawowej w Świdniku.

- Musieliśmy przyspieszyć ferie, skumulować je w jednym terminie. W ten sposób spędzimy je jeszcze przez kilkanaście dni. Dlatego oferta przygotowana przez jest znakomita i będzie mogła być też wykorzystana z powodzeniem w roku szkolnym. Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować Ministrowi Gajdhurowi za edukowanie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale także Telewizji Polskiej, Polskiemu Radiu czy Fundacji Lotto im. Haliny Konopackiej za propozycje dla uczniów na ferie, tak aby ten czas wolny od zajęć lekcyjnych, dzieci mogły spędzić ciekawie – podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

W trakcie zajęć uczniowie śledzili przygody bohaterów filmów animowanych, aktywnie uczestniczyli w quizach i odpowiadali na pytania prowadzących zajęcia. Lekcje oraz narzędzia edukacyjne zostały dostosowane do formuły spotkań online, tak aby utrzymać ich interaktywny charakter.

- To jest taka edukacja przez zabawę. W związku z pandemią zajęcia nie mogą odbywać się w szkołach, jak to miało miejsce do tej pory. Stąd pomysł na zajęcia online. Od grudnia wzięło w nich udział ok. 500 dzieci głównie z klas I-III. Wszystko po to, aby dzieci były bezpiecznym uczestnikami ruchu drogowego - podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Podczas wydarzenia wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek podkreśliła, że ponad 60 tys. dzieci bierze udział w różnego rodzaju półkoloniach w Polsce.

- To bardzo duży wysiłek zwłaszcza, ze tak naprawdę było niewiele czasu by zorganizować półkolonie, w reżimie sanitarnym. Na czas ferii wzmocniliśmy pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Zobowiązaliśmy do tych działań poradnie psychologiczno-pedagogiczne, a także pedagogów szkolnych. Od 1 stycznia działa także poradnia online. Mocno przygotowujemy do zdiagnozowania problemów dzieci, młodzieży, a także nauczycieli, rodziców, by podjąć te działania, które będą adekwatne po powrocie - mamy nadzieję, już niedługim - przynajmniej części dzieci do szkół – zapowiedziała wiceminister Marzena Machałek.

Projekt edukacyjny „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” online został przygotowany z myślą o najmłodszych uczestnikach ruchu drogowego – uczniach klas 1-3 szkół podstawowych.

Głównym celem tej inicjatywy jest kształtowanie świadomości dzieci w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz promowanie przestrzegania zasad brd, a w konsekwencji ochrona najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Szkoły zainteresowane uczestnictwem w projekcie mogą przesyłać zgłoszenia na adres e-mail: lekcja@gitd.gov.pl

Zachęcamy do udziału!

Zdjęcia (3)