W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Erytrea

Bezpieczeństwo

 

Od 1 czerwca 2006 r. obowiązuje nieprzerwanie zakaz podróży cudzoziemców poza stolicę kraju Asmarę bez specjalnego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Turystyki Erytrei.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

Informacje nt. Covid
 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

 • Paszport TAK

 • Paszport tymczasowy TAK

 • Dowód osobisty NIE

 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

 • Paszport: 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu do Erytrei.

 • Paszport tymczasowy: 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu do Erytrei.

Dokumenty muszą posiadać co najmniej trzy puste strony.

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak, wizę należy wyrobić zarówno do paszportów biometrycznych, jak i tymczasowych. Można ją uzyskać w Ambasadzie Państwa Erytrea w Berlinie i w Konsulacie Generalnym Erytrei we Frankfurcie nad Menem.

Erytrea oferuje kilka rodzajów wiz:

 1. wiza turystyczna – ważna przez 30 dni z możliwością dwukrotnego przedłużenia o 60 dni; koszt to

50 USD

 1. wiza tranzytowa – ważna przez 7 dni; koszt to 30 USD

 2. wiza biznesowa – ważna przez miesiąc, 3 miesiące lub 6 miesięcy, uprawnia do jednokrotnego lub wielokrotnego wjazdu na teren Erytrei; koszt to 80 USD

 3. wiza pracownicza – ważna przez 90 dni; koszt to 80 USD

 4. wiza studencka – ważna przez 30 dni z możliwością dwukrotnego przedłużenia o 60 dni; koszt to

50 USD

 1. wiza dla wizyt rodzinnych – ważna przez 30 dni z możliwością dwukrotnego przedłużenia o 60 dni; koszt to 70 USD

Koszt wizy dla małoletnich to 50% podanych wyżej cen.

 1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią w języku angielskim.

 1. Zasady pobytu

Istnieje obowiązek meldunkowy w przypadku pobytu dłuższego niż 30 dni.

Należy pamiętać, że karty płatnicze nie działają w Erytrei, a wypłaty gotówki nie są możliwe. Płatności za hotel i inne usługi odbywają się tylko przy użyciu gotówki.

Przed wyjazdem z Erytrei konieczne jest wykonanie testu PCR, za który również należy zapłacić gotówką. Koszt to 100 USD, pieniądze muszą być w jednym banknocie i wydane najwcześniej w 2017 roku. Starsze banknoty lub wspomniana kwota w dwóch banknotach nie będzie akceptowana.

Ubezpieczenie

Nie ma regulacji w zakresie ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Udając się w podróż do Erytrei należy wykupić stosowną polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty leczenia oraz transportu medycznego.

Zdrowie

Władze Erytrei nie wymagają szczepień ochronnych przy ubieganiu się o wizę. Zaleca są jednakże zaszczepienie się przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, tyfusowi i febrze, a także stosowanie profilaktyki przeciwmalarycznej. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

W Erytrei dostępna jest wyłącznie państwowa służba zdrowia.

Informacje dla kierowców

Międzynarodowe prawo jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdów w okresie 90 dni od daty wjazdu. Jeśli kierujący pojazdem nie jest wymieniony w dowodzie rejestracyjnym, wymagane jest pełnomocnictwo właściciela pojazdu, firmy transportowej lub okazanie podpisanej umowy z firmą leasingową.

Cło

Od lutego 2013 r. jest obowiązkowe złożenie deklaracji wwozu i wywozu walut obcych przekraczających 10 tys. USD. Formularz takiej deklaracji przewiduje rejestrację wpisów wszystkich operacji finansowych dokonywanych z deklarowaną sumą. Ponadto transakcje te muszą posiadać autoryzację Banku Erytrei. W przypadku jego naruszenia przewidziane są surowe kary. Wymiany na miejscową walutę dokonuje się wyłącznie w kantorach państwowych i licencjonowanych kantorach prywatnych. Cudzoziemiec przy wjeździe do kraju powinien zgłosić służbom celnym sprzęt elektroniczny (aparaty fotograficzne, kamery wideo, komputery). 3 dni przed planowanym wylotem z Asmary należy potwierdzić wyjazd w biurze przewoźnika, u którego został dokonany zakup biletu.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone deportacją, karą grzywny oraz pozbawienia wolności.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}