W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Egipt

Ostrzeżenia dot. COVID-19

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże:

 • do gubernatorstwa Synaju Północnego,
 • na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem, w tym do tzw. trójkąta Halaib (południowo-wschodniego rejonu przy granicy z Sudanem).

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel).

Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Możesz się spodziewać wzmocnionych kontroli na ulicach oraz przy wejściach do kościołów i budynków użyteczności publicznej (np. urzędów, muzeów). Władze mogą aresztować ludzi pod zarzutem zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz ograniczać dostęp do zatrzymanych.

W Egipcie występuje podwyższone zagrożenie terroryzmem. Zachowaj ostrożność zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na ataki (np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne i budynki rządowe). Mogą się zdarzyć także ataki na lotniska, samoloty oraz autobusy przewożące turystów. Jeśli planujesz wakacje w Egipcie, zalecamy wyjazd grupowy, organizowany przez certyfikowane biura podróży, które mają własne plany zarządzania kryzysowego oraz rezydentów. Unikaj poruszania się wieczorem i nocą poza strefami turystycznymi oraz głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Pamiętaj o ubezpieczeniu, które pokrywa pełne koszty pobytu w szpitalu. Bez odpowiedniego ubezpieczenia możesz być zmuszony do opłacenia na miejscu bardzo wysokich kosztów opieki lekarskiej.

Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz‎.

Wjazd

Nazwa państwa: Egipt

 1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
 • Paszport TAK
 • Paszport tymczasowy TAK
 • Dowód osobisty NIE
 1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
 • Paszport: 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu.
 • Paszport tymczasowy: 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu.

W przypadku zagubienia paszportu należy zgłosić się do Ambasady RP w Kairze w celu wyrobienia paszportu tymczasowego. 

 1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak, wizę należy wyrobić zarówno do paszportów biometrycznych, jak i tymczasowych.

O wizę można starać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub elektronicznie przez stronę internetową.

Nie ma możliwości ubiegania się o wizę na lotnisku oraz elektronicznie przez posiadaczy paszportów dyplomatycznych.

Opłaty za wizę do Egiptu wynoszą 25 USD (wiza jednokrotna) i 60 USD (wiza wielokrotna). Wizy turystyczne wydawane są na 30 dni.

Jeśli Twój paszport się uszkodzi lub go stracisz, powinieneś:

 1. zgłosić ten fakt na policję,
 2. zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Kairze o wydanie paszportu tymczasowego,
 3. wystąpić do tutejszego urzędu MSW (Kair, Abbasiya), aby dostać potwierdzenie wjazdu do Egiptu oraz wizę wyjazdową. Wiza taka jest ważna przez 7 dni. Nie można bez niej wyjechać z Egiptu.

Wizę wyjazdową możesz uzyskać w biurach paszportowych, właściwych dla swojego miejsca przebywania: 

 • Kair General Administration of Passports, Immigration and Nationality, adres: 12 Al Seka Al Beydaa, Abbasiya, Kair, 4391080 Kair

 • HurghadaPassport and Immigration Office Gauzet, adres: Al-Amn Street, Hurghada, 1974150 Hurghada

 • Szarm el-Szejk Police Complex in Sharm Elsheikh, adres: Dusti Rd, Qesm Sharm Ash Sheikh, South Sinai Governorate 8752503

 • AleksandriaAlexandria Immigration Department, adres: Al Mesallah Gharb WA Sharif Basha, Al Attarin, Alexandria Governorate 5372011

 • Marsa Matrouh - Passport Office - Marsa Matrouh adres: Alexandria Street, Marsa Matrouh, Matrouh Governorate 5056504

 • Luksor – Luxor - Passport Office, adres: Khaled ibn El Walid Street, Khaled Ibn Al Walid, Gazirat Al Awameyah, Luxor, Luxor Governorate

 1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obostrzenia związane z COVID-19 znajdziesz w czerwonej ramce na górze strony.

 1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, wymagana jest pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią.

 1. Zasady pobytu

Za meldunek po przyjeździe odpowiada hotel lub właściciel mieszkania, w którym zatrzymują się podróżujący do Egiptu.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. Warto wiedzieć, że polskie firmy ubezpieczeniowe czasami kwestionują niektóre koszty leczenia. Dlatego unikaj polis najtańszych i z ograniczoną ofertą. Doradzamy wykupienie polisy, która obejmuje wiele usług. Firma ubezpieczeniowa musi np. pokryć koszty hospitalizacji (usługa bardzo droga w Egipcie), leczenia choroby przewlekłej (np. układu krążenia, nowotworu, epilepsji), psychicznej lub skutków biernego uczestnictwa w aktach terroru.

Gdy wybierasz polisę ubezpieczeniową, weź również pod uwagę atrakcje, z których planujesz korzystać w Egipcie. Standardowa polisa nie obejmuje bowiem kosztów, które wynikną z wypadków np. podczas nurkowania ze specjalistycznym sprzętem, surfingu, windsurfingu, jazdy quadem, skuterem wodnym lub lotu balonem.

Jeśli zachorujesz, koniecznie skontaktuj się telefonicznie z ubezpieczycielem (bez względu na porę dnia), zanim udasz się do lekarza. Skonsultuj z ubezpieczycielem cenę i zakres leczenia, by potem nie odmówił pokrycia kosztów.

Zdrowie

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych.

Przebywając w Egipcie, przestrzegaj podwyższonych zasad higieny: często myj ręce, pij wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myj owoce i warzywa. Bądź szczególnie ostrożny podczas jedzenia, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu, ponieważ możesz mieć zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Jeśli zauważysz pierwsze objawy takich zaburzeń, idź do lekarza lub kup leki. W lokalnych aptekach można je kupić bez recepty, a ceny są stosunkowo niskie.

Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany. W Egipcie znajdują się liczne, bardzo drogie przychodnie i szpitale o renomie międzynarodowej. Funkcjonuje też sieć publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w których poziom usług odbiega od norm europejskich.

Jeśli nie masz własnych środków finansowych, nie będziesz mógł skorzystać z żadnej opieki lekarskiej.

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Egipcie. Może to dotyczyć zarówno leków wydawanych na receptę, jak i dostępnych bez niej, a nawet leków homeopatycznych. Ambasada RP w Kairze nie ma ujednoliconej listy leków, których nie wolno wwozić do Egiptu. Egipskie służby na lotniskach podejmują każdorazowo decyzję o tym, czy dane leki mogą być przewiezione na teren kraju. Leki, które budzą wątpliwości, są odbierane właścicielowi i sprawdzane w laboratorium. Czas oczekiwania na ich zwrot nie jest określony i może potrwać nawet kilka tygodni. Aby uniknąć problemów (konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz konkretne lekarstwa. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Egipcie.

Informacji na temat wwozu leków udziela Ambasada Egiptu w Warszawie. Można ją poprosić o przesłanie informacji dotyczącej konkretnych leków.

Informacje dla kierowców

Można wystąpić o wydanie egipskiego prawa jazdy na podstawie polskiego dokumentu. Jest to jednak czasochłonny proces. Można prowadzić pojazdy na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Zalecamy wyjątkową ostrożność podczas prowadzenia samochodu. Egipt to państwo, w którym dochodzi do bardzo wielu wypadków w ruchu drogowym.

Cło

Egipskie przepisy celne są podobne do ogólnie przyjętych w Europie. Bez zgody władz celnych nie można wywozić z Egiptu większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków. Grozi za to konfiskata oraz grzywna. Do Egiptu można wwozić waluty obce. Nie trzeba w tym celu wypełniać deklaracji celnej, jeśli ich wartość nie przekracza 10 000 USD. Bez zgłaszania służbom celnym można wywieźć z Egiptu tę samą kwotę w USD (ewentualnie jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5000 EGP. Podróżnym indywidualnym, których nie obejmują specjalne umowy, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

Przepisy prawne

Wwóz dronów

Do Egiptu nie można wwozić żadnych typów dronów (nawet najmniejszych) bez uprzedniego uzyskania zezwolenia wydawanego przez egipskie Ministerstwo Obrony lub Egyptian Civil Aviation Authority (ECCA). Drony traktowane są jak sprzęt specjalny. 

Przywieziony sprzęt, na który nie uzyskano zezwolenia jest konfiskowany przez służby celne. Zgodnie z egipskim prawem import, produkcja, sprzedaż, gromadzenie lub posiadanie dronów jest nielegalne, chyba że otrzymano zezwolenie z Ministerstwa Obrony lub ECCA.

W przypaku uzykania zezwolenia drony mogą być wykorzystywane do działalności gospodarczej, komercyjnej, sportowej, naukowej i badawczej pod warunkiem uprzedniego uzyskania zezwolenia na wniosek egipskich podmiotów. Dotychczas nie odnotowano przypadku uzyskania zezwolenia na przywóz i używanie dronów przez turystów. Ewentualne prośby w tej sprawie należy kierować za pośrednictwem Ambasady Egiptu w Warszawie, przed planowanym przyjazdem do Egiptu. 

Za złamanie przepisów grozi kara grzywny w wysokości 5 000 - 50 000 EGP lub pozbawienia wolności od roku do 7 lat. Sprawa rozpatrywana jest przez sąd wojskowy.

Fotografowanie 

Od sierpnia 2022 roku umożliwione zostało prawnie wykonywanie zdjęć w miejscach publicznych przez obywateli Egiptu, rezydentów oraz turystów . Miejsca publiczne fotografowane mogą być bezpłatnie, bez konieczności uzyskania zezwolenia, przy użyciu wszelkiego rodzaju aparatów fotograficznych analogowych i cyfrowych, osobistych kamer wideo i statywów.

Dekret Premiera nr 2720/2022 zabrania jednak używania sprzętu blokującego drogi publiczne lub sztucznego oświetlenia zewnętrznego bez zezwolenia.

Prawo stanowi również, że fotografowanie na własny użytek nie jest dozwolone w następujących miejscach publicznych (chyba że za zgodą zainteresowanych władz): na terenie, przy gmachach i obiektach ministerstw, zwłaszcza ministerstwa obrony i produkcji wojskowej, ministerstwa spraw wewnętrznych oraz innych instytucji ds. bezpieczeństwa, przy organach sądowniczych i parlamencie.

W dekrecie podkreślono, że fotografia do użytku osobistego nie powinna naruszać innych przepisów. Zabronione jest robienie lub publikowanie zdjęć, które mogą zaszkodzić wizerunkowi kraju, obrażać jego obywateli lub naruszać moralność publiczną, podobnie jak fotografowanie dzieci oraz robienie i publikowanie zdjęć obywateli Egiptu bez ich pisemnej zgody.

W przypadku planów wwozu innego sprzętu, który mógłby zostać uznany za podwójnego zastosowania (m.in. sprzęt do wszelkiego rodzaju obserwacji - teleskopy, lunety), rekomendujemy skontaktować się przed wyjazdem z Ambasadą Egiptu w Warszawie w celu potwierdzenia możliwości jego wwozu. Należy pamiętać, że w przypadku wątpliwości odnośnie do bezpieczeństwa wwożonego sprzętu, istnieje wysokie ryzyko, że zostanie on skonfiskowany przez służby egipskie podczas przekraczania granicy. 

Obyczaje, religia

W Egipcie nie obowiązują szczególne rygory obyczajowe. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to kraj muzułmański i szanować sposób życia jego mieszkańców. Oznacza to np. zwracanie uwagi na ubiór, w którym pokazujemy się na ulicy. Nie zalecamy więc – poza obiektami turystycznymi – noszenia krótkich spódnic, szortów i strojów plażowych. Niewłaściwe jest również noszenie krótkich spodni przez mężczyzn. Podczas kontaktów z miejscową ludnością kobiety powinny mieć ubranie, które zakrywa ramiona i nogi do kolan. Kobiety bez towarzystwa mężczyzn mogą narazić się na zaczepki.

Ze względu na powszechną chęć emigracji należy zachować szczególną czujność wobec zachowań mieszkańców kraju wydających się bezinteresownym budowaniem koleżeńskich lub przyjacielskich relacji, w rzeczywistości obliczonych jednak często na uzyskanie punktu zaczepienia dla migracji do Europy.

Zasady przywozu zwierząt domowych

Psy i koty muszą posiadać:

1) Ważne szczepienia:

Dotyczy psów:

 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie – wykonane nie później niż 12 miesięcy i nie wcześniej niż 4 tygodnie przed datą przyjazdu do Egiptu
 • Szczepienia: Distemper, Hepatitis, Leptospirosis (DHLPP), Parvo

Dotyczy kotów:

 • Szczepienie przeciwko wściekliźnie – wykonane nie później niż 12 miesięcy i nie wcześniej niż 4 tygodnie przed datą przyjazdu do Egiptu
 • Szczepienia: Calicivirus, Feline Viral rhinotracheitis, Panleukopeni (FVRCP)

2) Zaświadczenie zdrowia (health certificate) – wydany przez powiatowego lekarza weterynarii (certyfikat musi zawierać pełne informacje m.in. imię i nazwisko właściciela, imię zwierzęcia, rasę, płeć, wiek/datę urodzenia, szczepienia, podmiot wydający certyfikat, numer partii, okres ważności). Przed wyjazdem (z około 2-tygodniowym wyprzedzeniem) należy złożyć wniosek o wystawienie zaświadczenia zdrowia do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Wniosek może być złożony drogą mailową, w załączeniu należy przesłać skan paszportu zwierzęcia oraz wynik badania kwalifikacyjnego przeprowadzonego przez lekarza weterynarii.

3) Prawidłowe oznakowanie mikroczipem

Po przylocie do Egiptu zwierzę może zostać poddane testowi PCR na COVID-19, wykonanemu przez dział weterynaryjny na lotnisku. Zwierzęta przybywające do Egiptu mogą zostać poddane kwarantannie w oddziale kwarantanny w specjalnych klatkach na lotnisku. Koszt testu PCR dla zwierząt około 550 EGP płatnych gotówką. Otrzymanie wyniku testu tego samego dnia w przypadku, gdy próbka została pobrana od 10:00 do 14:00 (od niedzieli do czwartku). Po godzinach pracy wynik może potrwać dłużej, do następnego dnia. W przypadku przylotu w weekendy zwierzę zostanie poddane kwarantannie na lotnisku do następnego dnia roboczego. Właściciel może otrzymać telefonicznie kopię testu PCR w przypadku opuszczenia lotniska. Po otrzymaniu wyniku negatywnego testu PCR, zwierzę zostanie zwolnione po zatwierdzeniu przez służby celne.

Zalecane (nie obowiązkowe) jest poddanie zwierzęcia leczeniu na kleszcze i tasiemce.

Podróż bez właściciela:

Jeżeli przywozi się zwierzę, którego nie jest się właścicielem, w paszporcie zwierzęcia należy umieścić imię i nazwisko osoby, pod której opieką zwierzę podróżuje.

Przywóz zwierząt w liczbie większej niż 2:

Nie można przywozić więcej niż 2 zwierząt domowych w trakcie podróży (jeśli ktoś przywiezie powyżej 2 zwierząt, zwierzęta te mogą zostać zatrzymane na lotnisku).

UWAGA!

Przywóz innych zwierząt niż psy i koty wymaga konsultacji i zgłoszenia do ambasady Egiptu chęci wwozu określonego zwierzęcia. Zwierzę po przylocie na lotnisko, pomimo spełnienia wszystkich wymagań dotyczących przywozu zwierząt domowych, może zostać poddane dodatkowym badaniom przez weterynarza Ministerstwa Rolnictwa.

Jeżeli zwierzę wykazuje oznaki choroby zakaźnej osoba może zostać zobligowana do poddania zwierzęcia badaniom przez licencjonowanego weterynarza lub kwarantannie do 15 dni, na koszt właściciela.

Podróżni przed przylotem powinni skontaktować się z Dyrekcją Medycyny Weterynaryjnej na lotnisku przylotu: Cairo Airport: veterinary@cairo.gov.eg

Przydatne informacje

Dni urzędowo wolne od pracy to piątek i sobota. W Egipcie mieszka dziesięciomilionowa mniejszości chrześcijańska (Koptowie). Z tego powodu również w niedzielę można napotkać trudności podczas wizyt w urzędach, zwłaszcza lokalnych. W skróconych godzinach urzędy pracują też w okresie miesiąca postu ramadan.

Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, a wiele z nich, szczególnie w Kairze i Aleksandrii, przez całą dobę. Zaopatrzenie jest dobre, choć towary importowane są znacznie droższe niż krajowe. Relatywnie tanie są taksówki i komunikacja miejska.

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}