W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komiks „Cudowny kwiat paproci” - opowieść inspirowana motywami baśni Józefa Ignacego Kraszewskiego i słowiańską tradycją Nocy Świętojańskiej

20.12.2020

Ambasada RP w Kairze zaprasza do lektury komiksu "Cudowny kwiat paproci", która przybliża tradycje Nocy Świętojańskiej. Baśń opowiada o tym, co się może stać w sytuacji, gdy otrzymamy dar spełniania swoich życzeń, lecz nie będziemy chcieli się nim podzielić z innymi.

Kwiat_paproci_calosc-okladka

Uniwersalne przesłanie baśni wykracza poza różnice kulturowe. Atutem projektu jest forma komiksu, mająca wielu zwolenników i entuzjastów w Egipcie, gdzie za pomocą kolorowych rysunków oddano magię i dramatyzm opowieści oraz historyczne detale z czasów słowiańskich.

Noc Świętojańska przypada w noc przesilenia letniego, gdy dzień jest najdłuższy w roku, a noc najkrótsza. W tradycji słowiańskiej było to święto wody i ognia, a także Słońca i Księżyca. Tej nocy obrzędy miały zapewnić zdrowie i urodzaj rolnikom i ich rodzinom. Młode dziewczyny plotły wianki z ruty, symbolu czystości, i puszczały je na wodzie. Jeśli chłopiec wyłowił wianek, oznaczało to dla dziewczyny rychłe zamążpójście. Aby wzmocnić czar, dziewczęta wraz z chłopcami wyruszały do lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci. Jego wyjątkowość polegała na tym, że zakwitał tylko raz w roku. Temu, kto go znalazł, miał zapewnić dostatek, bogactwo i miłość.

Autorka projektu: Beata Sosnowska

Graficzka: Natalia Kulka

Materiały

"Cudowny kwiat paproci"
Kwiat​_paproci​_Komiks.pdf 4.45MB