W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncerty muzyczne Grupy Wyszehradzkiej V4

16.11.2020

Ambasada RP w Kairze ma zaszczyt zaprezentować najnowszy projekt - „Suita Wyszehradzka”. To cykl czterech koncertów online z muzyką polską, węgierską, słowacką i czeską inspirowaną twórczością ludową.

Glob_ziemski_Europa_Stolice

Każda z czerech części we współczesny sposób obrazuje folklorystyczne korzenie krajów Grupy Wyszehradzkiej. Suita posłużyła jako symbol przedstawiający zarówno różnorodność grupy, jak i uniwersalną jedność krajów V4.

Idea powstania koncertów związana jest z obchodami jubileuszu 30-lecia współpracy wyszehradzkiej.  

Projekt przygotował i zrealizował zespół OdeonX założony przez dwójkę muzyków koncertujących ze sobą od 2009 roku: pianistkę Agnieszkę Haase-Rendchen i  Piotra „Cufala” Zaufala basistę, aranżera i kompozytora. Autorami aranży „Suity Wyszehradzkiej” są zarówno Piotr „Cufal” Zaufal jak i gitarzysta zespołu Daniel Popiałkiewicz. Za charakterystyczne brzmienie odpowiadają również: Robert Jurowicz na perkusjonaliach, oraz sekcja dęta: Artur Aleksander Motyka na saxofonie, Aleksander Knura na trąbce i  Kamil Wolner na puzonie.

„Slovensko” to pierwsza z czterech części kompozycji. Utwór zbudowany jest na parafrazie tradycyjnej słowackiej melodii ludowej "Verbovačka". Nawiązuje do twórczości jednego z najwybitniejszych słowackich kompozytorów Eugena Suchoň'a.

Kolejne trzy części „Suity Wyszehradzkiej” będą opublikowana na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych co dwa tygodnie.

https://www.facebook.com/859776970769966/videos/1113331355750622