W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkursy na projekty wspierające Polonię i Polaków za granicą

08.12.2020

Poniżej znajdą Państwo informacje o konkursach na projekty wspierające Polonię i Polaków za granicą, organizowanych przez MSZ i KPRM. Zapraszamy do udziału.

Sterta_Skoroszytow

Konkurs MSZ:

27 listopada 2020 r. Minister Spraw Zagranicznych ogłosił otwarty Konkurs ofert pn. „WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ 2021  – INFRASTRUKTURA POLONIJNA”. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych ofert zadań publicznych służących wsparciu działalności o charakterze polonijnym w zakresie poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji oraz integracji i aktywizacji środowisk polonijnych poprzez dofinansowanie nieruchomości przeznaczonych na tę działalność. 

Kluczowym założeniem, przyjętym przez Kierownictwo MSZ, było oparcie konkursu dotacyjnego na wcześniejszym rozeznaniu sytuacji i potrzeb środowisk  polonijnych, stanu i dostępności wykorzystywanej przez nie infrastruktury. Na tej podstawie uwzględnienie zostały dwie kategorie projektów:

1. Projekty priorytetowe - których zakres został wskazany z urzędu; bardzo istotne dla polityki polonijnej Rządu, realizowane w obszarach zamieszkiwania dużych i aktywnych grup Polonii.

2. Projekty pozostałe (dowolne) - mogą dotyczyć mniej priorytetowych obszarów, mniejszych środowisk polonijnych, ale nadal istotnych kierunków działania danego środowiska polskiego.

O dotacje mogą ubiegać się zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe (takie jak  fundacje, stowarzyszenia, podmioty kościelne i in.), zaangażowane na rzecz wsparcia Polonii i Polaków na całym świecie. Projekty będą realizowane w partnerstwie z podmiotem (np. instytucją, organizacją polonijną) w kraju realizacji projektu. Termin nadsyłania ofert do MSZ został wyznaczony na dzień 18 grudnia 2020 r. Ogłoszenie oraz szczegółowe informacje o konkursie znajduje się pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/konkurs-wspolpraca-z-polonia-i-polakami-za-granica-2021--infrastruktura-polonijna

 

Konkurs KPRM:

30 listopada br. Pan Minister  Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą ogłosił konkurs ofert „Polonia i Polacy za Granicą 2021”. O dotacje mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia, zarejestrowane w Polsce. To one pośredniczą we wsparciu, które najczęściej realizowane jest przez organizacje polonijne działające za granicą. Organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie projektów w sześciu obszarach takich jak: edukacja, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie, media polonijne, wydarzenia polonijne oraz budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne. Łączna kwota wsparcia w konkursie w 2021 roku to 50 mln zł. Ponadto, na początku 2021 roku zostanie ogłoszony konkurs na letni wypoczynek polonijny.

Termin nadsyłania ofert do KPRM został wyznaczony na dzień 30 grudnia 2020 r.

Poniżej przekazujemy list Ministra Jana Dziedziczaka skierowany do organizacji Polonijnych oraz Polaków za granicą w tej sprawie.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/polonia/konkurs-2021---nabor-ofert-trwa

Materiały

list pełnomocnika
List​_pełnomocnika​_rządu​_do​_spraw​_Polonii​_i​_Polaków​_za​_granicą.pdf 1.97MB