W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obrazy polskich artystów-żołnierzy w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii w nowym blasku

11.08.2021

Pracownicy Ambasady RP w Kairze od 27.07.-10.08.2021 wraz z zespołem Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii kierowanego przez dyrektora Alego Saida, koordynowali projekt konserwatorski dotyczący twórczości artystycznej polskich artystów-żołnierzy służących w Brygadzie Strzelców Karpackich gen. Stanisława Kopańskiego oraz w 2 Korpusie gen. Władysława Andersa a przebywających w latach 1940-1943 w Aleksandrii i tworzących oraz wystawiających swoje dzieła w Kairze i w Aleksandrii.

Aleksandria - obrazy

Prace konserwatorskie zostały wykonane na zlecenie Ambasady przez wybitne polskie ekspertki p. Dorotę Ignatowicz-Woźniakowską – główną konserwatorkę i szefową Działu Konserwacji Muzeum Narodowego w Warszawie oraz p. Dorotę Nowak – kierowniczkę pracowni konserwacji papieru w MNW. Wśród autorów obrazów widnieją tacy artyści, jak Józef Jarema, Edward Matuszczak, Jerzy Młodnicki i Konrad Józef Zamorski. Wernisaż i wystawa odrestaurowanych obrazów planowane są na wiosnę 2022 roku. Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu RP oraz zrealizowany w ścisłej współpracy z Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii.

Zdjęcia (7)