W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, badacza polskiej sztuki na emigracji po 1939 r.

03.03.2021

W dniach 1-7 lutego 2021 r. wizytę studyjną w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, aleksandryjskim L’Atelier oraz w Kairze, odbył profesor Jan Wiktor Sienkiewicz – historyk sztuki, pionier i specjalista w zakresie badań nad polską sztuką na emigracji po 1939 roku. Głównym celem wizyty były rozmowy z dyrektorem Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii Alim Saidem oraz przedstawicielami Ambasady RP w Kairze, dotyczące konserwacji i wystawy obrazów polskich żołnierz-artystów.

Prof. Jan W. Sienkiewicz z p. Ambasadorem Michałem Łabendą

W trakcie pobytu badawczego w Aleksandrii, dzięki gościnności dyrekcji muzeum, profesor Jan Wiktor Sienkiewicz dokonał fachowej oceny stanu zachowania obrazów autorstwa polskich żołnierz artystów oraz sporządził dokumentację fotograficzną potrzebną do przeprowadzenia dalszych prac konserwatorskich. Za sprawą bogatego dorobku naukowego profesora Jana Wiktora Sienkiewicza wiemy, że „pierwszą udokumentowaną wystawą osiągnięć malarskich polskich artystów-żołnierzy był zorganizowany we wrześniu 1941 roku pod patronatem dowódcy Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie generała Stanisława Kopańskiego i prezydenta miasta Aleksandrii Ahmeda Kamela Paszy pokaz obrazów olejnych w aleksandryjskim studiu „L’Atelier”. Wystawa stała się okazją do nawiązania artystycznych i osobistych kontaktów pomiędzy artystami polskimi i miejscową elitą artystyczną.” – (fragment: J. W. Sienkiewicz, Artyści Plastycy Generała Władysława Andersa, Londyn 2018)

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}