Sudan Południowy
Ostrzeżenia dot. COVID-19
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Sytuacja epidemiczna na świecie stabilizuje się, wciąż jednak jest dynamiczna, a w niektórych regionach świata pozostaje niezwykle trudna. MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce. W regionach o sytuacji epidemicznej zbliżonej do Polski lub z niższym poziomem zachorowań MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.
W związku z tym przy podejmowaniu decyzji o podróżach zagranicznych sprawdź informacje o bieżącej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na COVID-19. Bezwzględnie stosuj się do lokalnych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.
Ponadto przed każdą podróżą koniecznie:
- zapoznaj się z przepisami wjazdowymi i miejscowymi obowiązującymi w państwach, do których planujesz podróż, a także śledź je regularnie w czasie pobytu. Informacje te dostępne są na stronie MSZ oraz na stronach placówek;
- sprawdź aktualne przepisy wjazdowe do Polski związane z pandemią COVID-19;
- wykup ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia COVID-19;
- zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
Więcej informacji o tym, jak przygotować się do podróży zagranicznej znajdziesz tutaj.
Data aktualizacji: 21.09.2022
Termin obowiązywania obostrzeń: bez oznaczonego terminu
Czego dotyczy ostatnia aktualizacja: modyfikacja globalnego ostrzeżenia
Zasady wjazdu z terytorium Polski
Osoby zaszczepione
Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?
Za osobę zaszczepioną osoba jest uznawana po zakończeniu pełnego cyklu szczepień przy zastosowaniu szczepionki Pfizer, Moderna, Astra Zeneca oraz Johnson and Johnson lub innej szczepionki dopuszczonej lub warunkowo dopuszczonej do obrotu zgodnie z tzw. listą WHO przynajmniej 2 tygodnie przed przyjazdem.
Należy mieć przy sobie wydruk certyfikatu zaszczepienia.
Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?
Osoby nie w pełni zaszczepione są traktowane jak osoby niezaszczepione.
Wymogi wobec osób zaszczepionych
Testy przed przyjazdem
Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testu PCR przed przyjazdem.
Testy po przyjeździe
Osoby w pełni zaszczepione nie muszą wykonywać testu PCR po przyjeździe. Jeżeli jednak zaobserwowane zostaną symptomy mogące wskazywać zakażenie COVID-19, osoba przyjeżdżająca kierowana jest na test PCR, nawet jeżeli jest zaszczepiona. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego taka osoba zobowiązana jest do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny w warunkach domowych, bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Jeżeli podróżujący zamierza udać się po opuszczeniu Sudanu Południowego do państwa, które wymaga przedstawienia testu PCR niezależnie od statusu zaszczepienia, powinien przedstawić taki negatywny wynik takiego testu podczas opuszczania państwa.
Kwarantanna
Osoby zaszczepione nie są co do zasady poddawane kwarantannie. Jeżeli jednak zaobserwowane zostaną symptomy mogące wskazywać zakażenie COVID-19, osoba przyjeżdżająca kierowana jest na test PCR, nawet jeżeli jest zaszczepiona. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego taka osoba zobowiązana jest do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny w warunkach domowych, bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Formularz lokalizacyjny
W Sudanie Południowym nie są stosowane formularze lokalizacyjne.
Osoby niezaszczepione
Testy przed przyjazdem
Osoby niezaszczepione zobowiązane są do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed przyjazdem (w języku angielskim).
Testy po przyjeździe
Nie ma potrzeby wykonywania kolejnego testu po przyjeździe. Osoby niezaszczepione mogą jednak zostać skierowane na dziesięciodniową kwarantannę arbitralną decyzją władz.
Kwarantanna
Osoby niezaszczepione mogą zostać arbitralnie skierowane na dziesięciodniową kwarantannę nawet pomimo negatywnego wyniku testu na COVID-19, zwłaszcza jeżeli wykazują objawy choroby..
Formularz lokalizacyjny
W Sudanie Południowym nie są stosowane formularze lokalizacyjne.
Ozdrowieńcy
Testy przed przyjazdem
Osoby niezaszczepione, które udowodnią zachorowanie na COVID-19 w ciągu 6 miesięcy od daty przyjazdu traktowane będą tak jak osoby zaszczepione i nie muszą wykonywać testu PCR. W praktyce należy w tym celu przedstawić pozytywny wynik testu, który został wykonany w tym czasie.
Testy po przyjeździe
Nie ma potrzeby wykonywania kolejnego testu po przyjeździe. Jeżeli jednak zaobserwowane zostaną symptomy mogące wskazywać zakażenie COVID-19, osoba przyjeżdżająca kierowana jest na test PCR, nawet jeżeli posiada już jego negatywny wynik. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego taka osoba zobowiązana jest do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny w warunkach domowych, bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Kwarantanna
Ozdrowieńcy nie są poddawani kwarantannie, o ile udowodnią zachorowanie na COVID-19 w ciągu 6 miesięcy od daty przyjazdu. Jeżeli jednak zaobserwowane zostaną symptomy mogące wskazywać zakażenie COVID-19, osoba przyjeżdżająca kierowana jest na test PCR, nawet jeżeli jest zaszczepiona. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego taka osoba zobowiązana jest do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny w warunkach domowych, bez ponoszenia dodatkowych opłat.
Formularz lokalizacyjny
W Sudanie Południowym nie są stosowane formularze lokalizacyjne.
Dzieci
Dzieci do 5. roku życia nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu PCR jeżeli nie zostały zaszczepione.
Kierowcy zawodowi
Nie dotyczy.
Tranzyt
Tranzyt drogą lotniczą: Podróżni powinni spełniać wymogi dot. testów kraju docelowego. Jeżeli przedstawienie negatywnego wyniku testu jest wymagane przez państwo docelowe, należy taki wynik przedstawić podczas przekraczania granicy Sudanu Południowego, niezależnie od statusu zaszczepienia.
Tranzyt drogą lądową – zgodnie z informacjami powyżej.
Pozostałe informacje praktyczne
Zasady wjazdu z terytorium innych państw
Brak ograniczeń.
Obostrzenia na miejscu
Brak ograniczeń.
Przydatne linki i dane kontaktowe
Przepisy wjazdowe do Polski
Odnośniki do informacji o przepisach wjazdowych oraz inne informacje dot. podróżowania za granicę w kontekście pandemii znajdziesz tutaj.
Bezpieczeństwo
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Sudanu Południowego, w tym do stolicy, Dżuby.
W Sudanie Południowym mają miejsce regularne starcia zbrojne. Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych na drogach oraz porwań o charakterze kryminalnym.
W związku z zagrożeniem bezpieczeństwa oraz brakiem polskiej placówki w tym kraju, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest bardzo ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.
MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
Obywatele polscy udający się do Sudanu Południowego muszą mieć odpowiednią wizę. Można ubiegać się o nią w Ambasadzie Sudanu Południowego w Berlinie (akredytowaną w Polsce).
Ponadto, można ubiegać się o wizę w Addis Abebie. Ambasada Sudanu Południowego w Addis Abebie wystawia obywatelom UE wizy w ciągu 1 dnia, przy czym pomocne może być wystawienie listu poświadczającego przez miejscową polską placówkę (taki list można otrzymać od ręki pod warunkiem wcześniejszego umówienia spotkania).
Istnieje ponadto możliwość złożenia aplikacji o wizę na stronie internetowej: https://www.evisa.gov.ss/. Opłata za wydanie e-wizy pozwalającej na jednokrotny wjazd wynosi 100 USD, w przypadku wizy pozwalającej na wielokrotny wjazd w ciągu 3 miesięcy – 200 USD, zaś w przypadku 6 miesięcy – 350 USD.
Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu. Dodatkowo istnieje wymóg posiadania przynajmniej trzech pustych stron w paszporcie. Brak możliwości przekroczenia granicy Sudanu Południowego w przypadku posiadania jedynie paszportu tymczasowego.
W przypadku osób małoletnich podróżujących bez rodziców niezbędna jest ich pisemna zgoda na wydanie wizy.
Opłaty za pobyt na terenie Sudanu Południowego po wygaśnięciu wizy mogą być wysokie, możliwa jest również deportacja lub nałożenie czasowego zakazu ponownego wjazdu na teren państwa.
Ubezpieczenie
Ubezpieczenia nie są obowiązkowe, natomiast odradzamy podróże do Sudanu Płd. osobom nieubezpieczonym.
Zdrowie
Wprawdzie epidemia Eboli wygasła lecz na lotnisku w Dżubie może nadal być przeprowadzany pomiar temperatury każdego pasażera. W Sudanie Południowym na dużą skalę występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Obowiązkowe jest posiadanie szczepienia przeciwko żółtej febrze. Zalecane jest zaszczepienie się przeciwko występującym w Sudanie Południowym: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, cholerze, błonicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, wściekliźnie, meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych. Występują tam ponadto: przenoszone przez owady i zwierzęta (gorączka tropikalna denga, śpiączka), choroby przenoszone drogą pokarmową (biegunka bakteryjna i amebowa), choroby przenoszone przez wodę (bilhoracjoza). W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Szczególną uwagę należy zwrócić na profilaktykę przeciwmalaryczną - używanie zaimpregnowanych moskitier, preparatów odstraszających owady oraz ubranie chroniące przed ukąszeniami komarów. Komary są szczególnie aktywne w porze deszczowej oraz po zachodzie i przed wschodem słońca. Przed wyjazdem należy skonsultować się z lekarzem oraz zaopatrzyć w podstawowy zestaw lekarstw. Nasila się zachorowalność na AIDS. Z uwagi na skalę zagrożeń epidemiologicznych i częste w tym kraju zatrucia pokarmowe należy ściśle przestrzegać zasad higieny, spożywać produkty tylko wiadomego pochodzenia, pić wodę oryginalnie butelkowaną bądź przegotowaną, natomiast mleko wyłącznie przegotowane. Standard usług szpitali i przychodni jest bardzo niski. Ośrodki służby zdrowia znajdują się w Dżubie, Wau, Yei i Malakal. Często brakuje podstawowych leków i fachowej kadry medycznej.
Brak jednoznacznych regulacji dot. przywozu leków na własny użytek. Zaleca się jednak aby posiadać przy sobie:
1. Receptę na dany lek przetłumaczoną na język angielski.
2. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność przyjmowania leku przetłumaczone na język angielski.
Rodzaj i liczba opakowań wwożonego lekarstwa powinna być zgodna z informacjami na recepcie.
Podróżowanie po kraju
Do Dżuby latają Kenya Airways i Fly540 (z Nairobi), Ethiopian Arlines (z Addis Abeby), Egypt Air (z Kairu) Sudan Air (z Chartumu), Air Uganda (z Entebbe), FlyDubai (ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich) oraz RwandAir (z Kigali). Loty wewnętrzne obsługują znajdujące się na czarnej liście europejskich linii lotniczych Feeder Arlines (na trasie do Rumbek, Wau i Malakal) oraz Southern Sudan Air Connection latające do Bentiu i Yambio. Granice lądowe z Kenią, Ugandą i Etiopią są otwarte; istnieją bezpośrednie połączenia autobusowe z Dżuby do Nairobi via Kampala.
Odradzamy podróżowanie po kraju w celach turystycznych z uwagi na bardzo złą sytuację bezpieczeństwa, szczególnie w stanach Jonglei, Upper Nile, Unity i Lakes. Funkcjonują połączenia autobusowe/minibusowe z Dżuby do Kampali oraz większych miast Sudanu Południowego. W przypadku nieposiadania samochodu, po stolicy i kraju można poruszać się również wynajętym autem z kierowcą w cenie 150-200 USD za dzień. Po Dżubie poruszać się można w coraz większym stopniu transportem publicznym - minibusem (matatu) lub motocyklem (bodaboda).
Informacje dla kierowców
W Sudanie Płd. istnieje jedynie ok. 250 km dróg asfaltowych, głównie w Dżubie i do Nimule na granicy z Ugandą. Pozostałe drogi w kraju są słabej jakości, często podmyte przez wodę w porze deszczowej. Honorowane jest międzynarodowe prawo jazdy, jednak przy dłuższym pobycie wskazana jest wymiana prawa jazdy na lokalne.
Cło
Na razie brak informacji nt. przepisów celnych. Prawdopodobnie jest ważny obowiązujący również w Sudanie przepis dot. posiadania i wywozu wyrobów z kości słoniowej.
Przepisy prawne
W Sudanie Płd. nie obowiązuje prohibicja, natomiast posiadanie narkotyków jest surowo karane. Waluty zachodnie można obecnie swobodnie wymieniać w kantorach prywatnych i bankach. Nie ma możliwości dokonywania transakcji za pomocą karty płatniczej lub czeku podróżnego.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karami długoletniego pozbawienia wolności.
Przydatne informacje
Walutą obowiązująca w Sudanie Południowym jest funt południowosudański (SSP). Kurs SSP do USD/EUR zmienia się szybko z uwagi na ciężką sytuację gospodarczą kraju. Kurs oficjalny istotnie różni się od czarnorynkowego. W większości hoteli można płacić w USD i EUR, to samo dotyczy wynajętych z kierowcą samochodów. SSP potrzebne są głównie do opłacenia restauracji, telefonu, drobnych zakupów. Podróżujący po kraju powinni posiadać wystarczającą na czas pobytu ilość gotówki w dolarach amerykańskich. Banknoty USD zniszczone lub posiadające jakiekolwiek oznakowanie, w tym pieczątki lub napisy, nie są akceptowane. Wszystkie banknoty powinny być wyprodukowane w 2006 roku lub później, starsze nie są akceptowane.
W Sudanie Południowym nie funkcjonuje poczta.
Napięcie elektryczne w Sudanie Południowym wynosi zazwyczaj pomiędzy 220 i 240 woltów. Prąd jest dostarczany z prywatnych generatorów, w związku z czym większa cześć kraju jest pozbawiona elektryczności. Warto zaopatrzyć się w uniwersalny adapter oraz dodatkowe baterie.
W Sudanie Południowym należy zachować daleko posuniętą ostrożność w robieniu zdjęć. Ich wykonywanie może wywołać bardzo negatywną i gwałtowną reakcję ze strony policji, wojska lub czasem mieszkańców. Nie należy fotografować miejsc strategicznych (mostów, lotnisk, radiostacji etc.), budynków rządowych, obiektów wojskowych lub policyjnych oraz osób mundurowych np. żołnierzy, policjantów etc. W przypadku wykonywania zdjęć w celach zawodowych należy uzyskać specjalne pozwolenie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Nie daje ono pełnej gwarancji swobody fotografowania - nawet posiadacze pozwolenia bywali aresztowani lub dotkliwie pobici.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku przejazdu rządowych lub oficjalnych konwojów. Kierowcy powinni jak najszybciej zjechać na pobocze i oczekiwać, aż ruch zostanie wznowiony.
Otwarte zachowania homoseksualne mogą spotkać się z ostrą reakcją społeczności miejscowej.
Karty SIM i jednostki do telefonu jest stosunkowo łatwo nabyć w przyulicznych sklepikach. Jakość łączności telefonicznej w Dżubie i jej najbliższej okolicy jest przyzwoita.
Dostęp do produktów żywnościowych i innych towarów jest ograniczony. Sklepy istnieją w Dżubie i kilku innych miastach. Owoce i warzywa są dostępne na lokalnych targach, jednak ze względu na obecny kryzys ich wybór i ilość są niewielkie. Większość produktów w sklepach jest importowana, przez co ceny są stosunkowo wysokie. Zawsze należy sprawdzić datę przydatności do spożycia. Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, w niedzielę krócej.
Sudan Południowy jest jednym z najgorętszych krajów Afryki, nawet w porze chłodnej temperatura wynosi ponad 35 st. C. Pora sucha trwa od października do marca z temperaturami osiągającymi 45 st. C. Pora deszczowa trwa od kwietnia do listopada, powodując powodzie i problemy komunikacyjne.
Ludność Sudanu Płd. to głównie chrześcijanie i animiści, niemniej ze względu na tradycyjne normy społeczne należy zwracać uwagę na ubiór (dotyczy to zwłaszcza kobiet). Dżuba należy do najdroższych miast świata. Trudno znaleźć w niej jakikolwiek nocleg poniżej 150 USD za noc, przyzwoite hotele kosztują przynajmniej 180-250 USD.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.