W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najnowsze trendy w dziedzinie azylu i ochrony międzynarodowej - raport EASO

25.08.2020

Wraz ze złagodzeniem ograniczeń liczba wniosków o o azyl i ochronę międzynarodową w UE+ znacznie wzrasta, ale wciąż pozostaje na poziomie połowy wniosków sprzed COVID-19. W czerwcu liczba wniosków o azyl i ochronę międzynarodową złożonych w UE+ wzrosła ponad trzykrotnie w stosunku do maja, co oznacza, że prawie wróciła do poziomu z marca, jednakże wciąż o około połowę mniej niż przed wybuchem COVID-19.

Grafika poglądowa przedstawiająca notatnik oraz lupę

Kluczowe wnioski:

  • Pomimo ciągłego stopniowego łagodzenia środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa w całej UE+, działania związane z azylem i ochroną miedzynarodową w większości krajów nadal nie są w pełni wznawiane, co nadal wpływa na tendencje w dziedzinie azylu i ochrony miedzynarodowej
  • W czerwcu w UE+ złożono około 31 500 wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, co oznacza znaczny wzrost od maja, ale nadal na poziomie porównywalym z marcem, kiedy po raz pierwszy uwidocznił się wpływ wprowadzonych ograniczeń nadzwyczajnych.
  • Nadal utrzymuje sie tendencja do większej ilosci wniosków o azyl i ochronę międzynarodową niż przypadków wykrycia nielegalnego przekroczenia zewnętrznej granicy UE.
  • Odsetek ponownych wnioskodawców (11%) był wyższy niż przed wybuchem pandemii COVID-19 pomimo spadku w porównaniu do poprzednich dwóch miesięcy.
  • W porównaniu z majem wielu obywateli zaczęło składać więcej wniosków, ale wciąż mniej w porównaniu z poziomami sprzed COVID-19.
  • Syryjczycy i Afgańczycy nadal składali najwięcej wniosków o azyl i ochronę miedzynarodową. Wenezuelczycy i Kolumbijczycy zaczęli ponownie składać więcej wniosków - po dwóch miesiącach bardzo niskiego poziomu wniosków.
  • W pierwszej instancji wydano około 34 300 decyzji, nieco więcej niż w maju, ale podobnie jak w kwietniu.
  • Czwarty miesiąc z rzędu wydano więcej decyzji w pierwszej instancji niż złożono wniosków, chociaż różnica zmniejszyła się.
  • Szacuje się, że pod koniec kwietnia około 965 000 spraw było w toku we wszystkich instancjach (w tym odwołania).
  • Pod koniec czerwca około 426 700 spraw było w pierwszej instancji w UE+,  co oznacza ich zmniejszanie się czwarty miesiąc z rzędu.
  • Wskaźnik uznawalności form ochrony regulowanych przez UE wyniósł 37%, podobnie jak w poprzednim miesiącu, ale był wyższy niż na początku roku.

Wiecej informacji na stronie internetowej European Asylum Support Office

{"register":{"columns":[]}}