W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Światowe Forum Miejskie

World Urban Forum (WUF) to najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie, którą organizuje UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich.

World Urban Forum

Idea 

To rozwiązywanie problemów, przed którymi stoi dziś większość miast na świecie - szybkiej urbanizacji i jej wpływu na społeczności, miasta, gospodarki, zmiany klimatyczne. Celem WUF jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez otwartą debatę.

WUF to okazja do wymiany dobrych praktyk oraz dzielenia się zdobytymi doświadczeniami. Efektem spotkania są rekomendacje dla polityki miejskiej i rozwoju regionalnego dla rządów, regionów i miast. Wydarzenie odbywa się co 2 lata i skupia ponad 20 tysięcy osób, między innymi przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych, a także organizacji oraz instytucji finansowych.

Historia

Historia organizacji World Urban Forum sięga 2002 roku. Jego gospodarzem było wówczas kenijskie Nairobi. Gospodarzami Światowego Forum Miejskiego były kolejno Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin oraz Kuala Lumpur. Tegoroczną edycję zorganizuje Abu Zabi, natomiast gospodarzem 11 WUF w 2022 roku będą Katowice.

Wizja

Z raportu przygotowanego przez Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ, wynika że już 55 procent ludzi na całym świecie mieszka na obszarach miejskich. W ciągu dekady wskaźnik ten ma wzrosnąć do prawie 70 procent. Tempo wzrostu urbanizacji jest szybkie. Niezbędne jest więc dyskusja z udziałem ekspertów z całego świata mająca na celu wypracowanie uniwersalnych rozwiązań, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju miast.