W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O WUF11

O WUF11

Światowe Forum Miejskie to największe i najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone rozwojowi miast. 11. sesja WUF (World Urban Forum 11, WUF11) odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach od 26 do 30 czerwca 2022 roku. Przez pięć dni stolica Górnego Śląska była stolicą wszystkich miast na świecie. Przedstawiciele państw z całego świata, samorządów, naukowcy, ludzie świata biznesu, przywódcy społeczności lokalnych, urbaniści, a przede wszystkim mieszkańcy miast poszukiwali rozwiązań, które przerodziły się w konkretne działania. Wszystko po to, by miasta, w których żyjemy, stawały się bardziej przyjazne mieszkańcom.

Historia

Światowe Forum Miejskie zostało powstało z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Pierwsze Forum miało miejsce w Nairobi w Kenii w 2002 roku i od tego czasu odbywa się na całym świecie, regularnie co 2 lata. Gospodarzami kolejnych sesji były kolejno: Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi. W 2022 roku WUF, po raz pierwszy w ponad 20-letniej historii, odbyło się w Polsce, w Europie Środkowo-Wschodniej. Była to 11. sesja.

Organizatorzy

Organizatorami 11. sesji wydarzenia byli UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich – agenda ONZ), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice.

Hasło

Hasło przewodnie WUF11 brzmiało: Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości.  

Hasło zawierało w sobie zachętę do dyskusji o najnowszych trendach, które zmieniają nasze miasta, ale też podkreślało, że miasta muszą się zmieniać, by być gotowe na nieprzewidziane sytuacje, np. pandemię.

Logotyp

Głównym tematem logotypu były Katowice – przykład miasta, które z sukcesem przeszło transformację. Z typowo górniczego, przemysłowego ośrodka stało się zielonym, nowoczesnym miejscem, kładącym nacisk na kulturę, a jedocześnie pełnym szacunku do swojej historii.

Główne elementy logotypu to charakterystyczne punkty na mapie Katowic.

Spodek to najbardziej charakterystyczny budynek Katowic. Jest przestrzenią dialogu i emocji, w której odbywają się liczne konferencje czy wydarzenia sportowe.

Budynki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego to przykład transformacji miasta. Oba powstały na terenach pokopalnianych, a jednocześnie podkreślają zaangażowanie Katowic w rozwój kultury.

Pomnik Powstańców Śląskich pokazuje, że region to miejsce przesiąknięte historią, często tragiczną, pełną zwrotów akcji.

Duża ilość zieleni pokazuje, że Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Nie wszyscy wiedzą, że ponad 40% powierzchni miasta pokrywają lasy.

Logo WUF11, przygotowane specjalnie dla 11. sesji tego wydarzenia, to element, który na stałe wpisze się w historię Światowego Forum Miejskiego.

Grafika przedstawia logotyp WUF11

 

 

{"register":{"columns":[]}}