W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kogeneracja dla Ciepłownictwa

​​​​Rozpoczęcie II  konsultacji

KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE II KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawia do konsultacji program pp Kogeneracja dla Ciepłownictwa.

Promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym.

Konsultacje od 11.09.2023 r. do 18.09.2023 r.

Uwagi należy przesyłać na adres: transformacja.cieplownictwa@nfosigw.gov.pl na formularzu zmieszczonym w sekcji "Materiały".

Podsumowanie II  konsultacji

Konsultacje społeczne dla nowego programu priorytetowego „Kogeneracja dla Ciepłownictwa”, który dotyczył promowania wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym odbyły się w dniach 11.09.2023 r. - 18.09.2023 r.

Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronach www.https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/zaproszenie-do-konsultacji-spolecznych oraz https://www.gov.pl/web/nfosigw/aktualnosci2.

Otrzymano łącznie 24 uwagi/sugestie. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje to pracownicy Energetyki Cieplnej Opolszczyzny SA i członkowie Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, pracownicy największych spółek energetycznych tj. PGE S.A Grupa Energetyczna S.A., TAURON Polska Energia S.A. oraz lokalnych spółek energetycznych tj. Przedsiębiorstwo Energetyki Siedlce Sp.z o.o.

Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. doprecyzowania zapisów programu, zwiększenia budżetu, doszczegółowienie rodzaju inwestycji, uszczegółowienia intensywności i warunków dofinansowania, ujednoliceniu Części 1 i Części 2 programu.

Wszystkie uwagi zostały odczytane, przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi i zaakceptowanymi przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI).

Program konsultowano w zakresie umożliwiania spółkom ciepłowniczym ubieganie się o dofinansowane w ramach ogłoszonych naborów, będących wcześniej wnioskodawcą w innych naborach. W związku z powyższym nie uwzględnione zostały uwagi, które wprost zaprzeczały założeniom rzeczonego programu lub nie były zgodne były zgodne z dyrektywą 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. ustanawiającej system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie oraz zmieniającej dyrektywę Rady 96/61/WE lub z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2020/1001 z dnia 9 lipca 2020 r. ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania dyrektywy 2003/87/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do funkcjonowania Funduszu Modernizacyjnego wspierającego inwestycje w modernizację systemów energetycznych oraz poprawę efektywności energetycznej niektórych państw członkowskich., jak np. dotyczące zwiększenia maksymalnych kwot dofinansowania w formie dotacji i pożyczki czy możliwość umorzenia części lub całości kwoty pożyczki, wydłużenia okresu wdrażania programu. Nie uwzględniono również sugestii dotyczących ujednolicenia zapisów Części 1 i Części 2 programu ze względu na fakt, iż obie części były zatwierdzane osobnymi fiszkami i w takiej postaci zostały przyjęte przez EBI/Komisję (zmiana programu w tym zakresie wiązałaby się z ponownymi ustaleniami i złożeniem nowej fiszki do oceny).

Rozpoczęcie I konsultacji

KONSULTACJE ZAKOŃCZONE – ZAPRASZAMY DO ZAKŁADKI „PODSUMOWANIE I KONSULTACJI SPOŁECZNYCH”

Konsultacje prowadzone były w dniach 24.11.2021 r. - 10.12.2021 r.

Podsumowanie I konsultacji

Konsultacje społeczne projektu programu priorytetowego „Kogeneracja dla Ciepłownictwa”, który dotyczył promowania wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym odbyły się w dniach 24.11.2021 r. - 10.12.2021 r.

Proponowane zapisy przedmiotowego programu oraz adres mailowy, na który należało przesyłać uwagi, dostępne były na stronach internetowych: Funduszu Modernizacyjnego oraz NFOŚiGW.

Otrzymano łącznie blisko 50 uwag/sugestii. Podmioty, które zaangażowały się w konsultacje to pracownicy Wojewódzkich Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, firm doradczych, członkowie Forum Energii i Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie oraz pracownicy największych spółek energetycznych tj. PGE S.A, TAURON Polska Energia S.A., GPEC sp. z o.o., „Energetyka” sp. z o.o.

Zgłaszane uwagi dotyczyły m.in. doprecyzowania zapisów programu, zwiększenia budżetu, rozszerzenia zakresu mocy planowanych inwestycji, doprecyzowania kryteriów wyboru projektu m.in. parametrów inwestycji w celu uzyskania statusu „efektywnego systemu ciepłowniczego i/lub chłodniczego”.

Wszystkie uwagi zostały odczytane, przeanalizowane i porównane z założeniami przedstawionymi i zaakceptowanymi przez Europejski Bank Inwestycyjny.

Uwzględnione zostały uwagi dotyczące uszczegółowienia intensywności i warunków dofinansowania, doprecyzowano zapisy pomocy publicznej, przeredagowano zapisy dotyczące rodzajów inwestycji oraz uszczegółowiono kryteria wyboru inwestycji, tak aby były jak najłatwiejsze w odbiorze potencjalnych Wnioskodawców.

Nie uwzględnione zostały uwagi, które wprost zaprzeczały założeniom rzeczonego programu lub nie były zgodne z fiszką zaakceptowaną przez Europejski Bank Inwestycyjny, jak np. dotyczące zwiększenia maksymalnych kwot dofinansowania w formie dotacji i pożyczki czy możliwość umorzenia części lub całości kwoty pożyczki. Nie uwzględniono również sugestii dotyczących obniżenia minimalnego progu punktów dla pozytywnej oceny inwestycji, jak również możliwości dopuszczenia projektów, które w obecnej fazie rozwoju technologii charakteryzują się wysokimi nakładami inwestycyjnymi na jednostkowy efekt wskaźnika.

 

Materiały

Formularz do konsultacji społecznych
Formularz​_do​_konsultacji​_społecznych.docx 0.03MB
Projekt PP Kogeneracja dla ciepłownictwa
Projekt​_PP​_Kogeneracja​_dla​_ciepłownictwa.docx 0.10MB
{"register":{"columns":[]}}