W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Możemy zaczynać rozbudowę DK79 na południu Mazowsza

07.10.2024

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na rozbudowę 7,7 kilometrowego odcinka pomiędzy Garbatką a Wilczowolą.

DK79 pomiędzy Garbatką a Wilczowolą

Pierwsze prace w terenie i procedura odszkodowawcza

Po przekazaniu placu budowy wykonawca rozpocznie prace budowlane. 
W pierwszej kolejności przeprowadzone będzie rozpoznanie saperskie terenu, niezbędna inwentaryzacja i wytyczenie geodezyjne. Następnie, wycinane będą drzewa i krzewy, usuwane korzenie i karpiny. Ruszą też pierwsze roboty rozbiórkowe i ziemne. 

Dla właścicieli nieruchomości, oznacza rozpoczęcie procedur związanych z wypłatą odszkodowań, które prowadzi Wojewoda Mazowiecki. O szczegółach tych procedur można przeczytać tutaj.
 

Rozbudujemy 7,7 kilometra drogi

Istniejący odcinek DK79 pomiędzy Garbatką a Wilczowolą zostanie rozbudowany oraz dostosowany do parametrów trasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Powstanie nowa konstrukcja drogi a skrzyżowania, zjazdy oraz zatoki autobusowe zostaną przebudowane. Piesi i rowerzyści zyskają nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Wybudowany zostanie również pas wielofunkcyjny (po środku drogi), który służyć będzie do obsługi terenów przyległych. Ponadto przebudowane będzie odwodnienie, istniejąca infrastruktura podziemna, oświetlenie. Powstaną urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kontrakt

Wykonawcą inwestycji jest Budimex. Umowa o wartości ponad 114 mln zł, zakończy się w II połowie 2025 r. Do czasu realizacji robót nie wlicza się przerw zimowych od 16 grudnia do 15 marca.

W procedowaniu są roszczenia wykonawcy. Oczekuje on wydłużenia czasu na ukończenie lub dodatkowych środków finansowych (m.in. z powodu długotrwałej procedury uzyskiwania decyzji ZRID). Termin może zostać przesunięty w sytuacji, gdy wykonawca uzasadni, że w czasie realizacji nastąpiły okoliczności, na które nie miał wpływu, a uniemożliwiły prowadzenie robót. Warunki każdego kontraktu przewidują kary za przekroczenie terminu umownego i uzasadnionych przypadkach zostają naliczone i wyegzekwowane od wykonawcy.
 

{"register":{"columns":[]}}