W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowujemy dokumentację projektową dla 650 km nowych dróg

22.04.2022

W województwie mazowieckim realizujemy ponad 250 kilometrów nowych tras, a w przygotowaniu jest ok. 650 kilometrów. Przygotowujemy dokumentacje projektowe dla autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych ruchu przyspieszonego (głównie obwodnic). Są one w różnych fazach opracowania, zaczynając od studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego po koncepcję programową.

S8 Radziejowice-Paszków

A2 po wschodniej i zachodniej stronie stolicy

Na wschód od Warszawy 
Przygotowujemy dokumentację projektową dla autostrady A2 biegnącej przez województwo lubelskie. 
Dla odcinka A2 od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią (Kukuryki) we wrześniu 2021 r. podpisaliśmy umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizację robót w terenie. W styczniu br. do Wojewody Lubelskiego złożyliśmy wnioski o decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. 

Na zachód od Warszawy 
Przygotowujemy się do realizacji poszerzenia autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowe pasy ruchu. Powstaną w miejsce szerokiego pasa zieleni pomiędzy jezdniami, na długości ok. 89 km. To będzie pierwszy tego rodzaju projekt, o tak dużej skali, realizowany pod ruchem. Dlatego też opracowując dokumenty do planowanych zamówień, przeprowadziliśmy wstępne konsultacje rynkowe, by jak najlepiej przygotować się do przetargu. 

Naszym celem jest, aby czas realizacji inwestycji, dobór rozwiązań, jak również sama realizacja przebiegły jak najsprawniej, minimalizując uciążliwości dla kierowców oraz budowniczych. 

Po uzyskaniu finansowania przetarg chcielibyśmy ogłosić jeszcze w tym roku. Docelowo autostrada A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. To zwiększy przepustowość trasy oraz ułatwi szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego. 
 

S7 po północnej stronie stolicy

Dla odcinka Czosnów - Kiełpin przygotowywane są dokumenty do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy. Po przyznaniu środków finansowych ogłosimy postępowanie przetargowe na realizację zadania.

Również dla odcinka Kiełpin - Warszawa przygotowujemy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji. W listopadzie 2021 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpatrzył odwołania od decyzji środowiskowej dla budowy tego odcinka według wariantu II. Oznacza to, że ostateczna decyzja środowiskowa daje nam zielone światło do pozyskania finansowania na realizację inwestycji. Harmonogram prac będziemy mogli podać po uzyskaniu środków finansowych. 
 

Prawie 110 km S12

Przygotowywana jest dokumentacja dla drogi ekspresowej S12 od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w woj. lubelskim. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej realizowane jest przez dwie firmy projektowe. 

Dla odcinka na zachód od Radomia, wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej (DŚU) został złożony w grudniu 2019 r., a na wschód od Radomia w październiku 2021 r. Dla odcinka S12 od gr. woj. łódzkiego do Radomia DŚU została wydana 25 października 2021 r. W przypadku odcinka S12 Radom - Puławy toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Po zapewnieniu środków finansowych przystąpimy do dalszych działań.
 

S17 Drewnica - Ząbki - Warszawa Wschód, czyli Wschodnia Obwodnica Warszawy

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchylił w całości decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Białymstoku o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinkach S17 Drewnica - Ząbki (18 lutego 2021 r.) oraz Ząbki - Warszawa Wschód (Zakręt) (15 lutego 2021 r.). Ponadto umorzone zostały postępowania przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku dla obu tych przedsięwzięć. 

Decyzje GDOŚ zostały zaskarżone, m.in. przez GDDKiA, do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. WSA w Warszawie (wyrok z 24 sierpnia 2021 r. dla S17 Ząbki - Warszawa Wschód i 19 stycznia 2022 r. dla S17 Drewnica - Ząbki) uchylił decyzję GDOŚ. Z wyroku sądu wynika obowiązek merytorycznego rozpatrzenia przez GDOŚ otrzymanych odwołań od decyzji RDOŚ w Białymstoku. Od wyroku WSA w sprawie S17 Drewnica - Warszawa Wschód wpłynęły skargi kasacyjne do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA). 

Podjęcie działań związanych z realizacją będzie możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań, dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przed sądami administracyjnymi. 
 

S19 - Via Carpatia

Dla 33 km drogi ekspresowej S19 (na odcinku granica z woj. podlaskim - Łosice - granica z woj. lubelskim), przebiegającej przez teren województwa mazowieckiego, prowadzone są obecnie prace związane z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. 14 grudnia 2021 r. złożony został do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wniosek o uzyskanie DŚU.

11 obwodnic mazowieckich miast 

Z czterech obwodnic ujętych w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w woj. mazowieckim, zrealizowana została już obwodnica Góry Kalwarii. Dwie obwodnice - Iłży i Kołbieli - są w realizacji, natomiast dla obejścia Łochowa prowadzona jest procedura uzyskania DŚU. Kolejne dziewięć obwodnic planowane jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030

Obwodnica Łochowa (DK62) 
Nowa droga o długości ok. 8,2 km będzie przebiegać w ciągu drogi krajowej nr 62. W maju 2021 r. złożyliśmy do Burmistrza Łochowa wniosek o wydanie DŚU. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania DŚU szacuje się w drugiej połowie 2023 r. Termin ten zależny jest od terminu wydania DŚU. Szacujemy, że realizacja przypadnie na lata 2026-2028, po wcześniejszym zapewnieniu na ten cel finansowania.
 

S10 i Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW)

W grudniu 2021 r. ogłosiliśmy postępowania przetargowe na opracowanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz uzyskaniem decyzji środowiskowej dla dwóch odcinków Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej po zachodniej stronie stolicy oraz dla odcinka drogi ekspresowej S10. Ten ostatni odcinek przebiegać będzie od autostrady A1 w rejonie Włocławka do granicy woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz dalej do skrzyżowania z S50 w okolicy Naruszewa.

W lutym br. poznaliśmy oferty. W przypadku OAW odcinek od DK92 (bez węzła) do S7 (z węzłem) wpłynęło ich dziewięć, a na odcinek od S10 (bez węzła) do DK92 (z węzłem) – osiem. Natomiast dla S10 i fragmentu S50 - szesnaście.
 
Przebieg przyszłej S10 od autostrady A1 w kierunku połączenia z OAW zakłada przejście w sąsiedztwie Płocka w sposób umożliwiający przejęcie ruchu tranzytowego przechodzącego przez miasto, z uwzględnieniem skomunikowania z rafinerią i jej rozbudowy. Połączenie z OAW przewidziano na przecięciu z obecną DK50 pomiędzy Wyszogrodem a Płońskiem. Szacunkowa długość tego odcinka S10 wyniosłaby ok. 100 km.  
 
Warianty OAW to jedynie osie korytarzy wariantów wskazanych podczas opracowania Studium korytarzowego. Korytarze dla danego wariantu mają po ok. 5 km szerokości. Docelowo pod przyszłą budowę drogi na odcinku szlakowym potrzebny będzie pas o szerokości ok. 100 m. Nieco więcej w miejscach węzłów i MOP-ów. 
 
Wskazane przebiegi są jedynie wstępnie wytypowanymi korytarzami. Nie przesądzają one w żaden sposób o przebiegu przyszłej drogi przez konkretne nieruchomości. Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić przetarg na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z materiałami niezbędnymi do uzyskania DŚU dla części OAW między jej północnym a południowym połączeniem z DK7/S7.  
 
Ustalenie docelowego przebiegu inwestycji nastąpi w procedurze wydania DŚU przez właściwego miejscowo regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Rozwiązanie, dla którego zostanie wydana DŚU, na kolejnym etapie prac projektowych będzie podlegało uszczegółowieniom. 
Dalsze prace będzie można prowadzić po pozyskaniu na nie środków finansowych.
 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}