W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Planując inwestycję, analizujemy jej wpływ na układ komunikacyjny

08.03.2022

Przed podjęciem decyzji o liczbie pasów ruchu na drogach ekspresowych i autostradach, lokalizacji węzłów i ich powiązania z istniejącym układem komunikacyjnym analizowane są przyszłe potoki ruchu. Specjaliści szacują wielkość ruchu w różnych kierunkach nawet na 30 lat do przodu, a inżynierowie wybierają takie rozwiązania techniczne, które zapewnią pojazdom odpowiednią swobodę ruchu.

walec na pierwszym planie, na świeżo położonej masie, droga dwujezdniowa w budowie

Dane do analizy

Zakres inwestycji, jej powiązań oraz innych planowanych działań związanych z rozwojem infrastruktury drogowej, wymagają odpowiedniej precyzji w zakresie prognozowania przyszłych potoków ruchu. Konieczne jest oszacowania wielkości ruchu, struktury rodzajowej, kierunkowej, poziomu swobody ruchu czy wpływu na pozostałą sieć drogową - istniejącą i planowaną.

 

Planując inwestycję, analizujemy jej wpływ na układ komunikacyjny w odległych horyzontach czasowych, nawet 30-letnich. To dla tych prognoz przewidujemy rozwiązania docelowe. Prognozy ruchu dla tak odległych horyzontów czasowych są pewnym przybliżeniem, jednak wymagają precyzyjnych danych wejściowych oraz uwzględnienia specyfiki danej inwestycji.

Specyfika terenów zurbanizowanych

W przypadku inwestycji planowanych na obszarach wysoce zurbanizowanych czy na terenach aglomeracji, często znaczącym lub wręcz kluczowym elementem na przepustowość trasy jest wpływ ruchu lokalnego. Nowa droga ekspresowa czy autostrada jest bardzo atrakcyjna dla przyszłych użytkowników właśnie ze względu na posiadane parametry. Poprawia warunki ruchu w stosunku do funkcjonujących rozwiązań na obszarze miasta, przyciągając zarówno ruch tranzytowy, jak i lokalny. By połączyć ten ruch z siecią dróg o znaczeniu ponadregionalnym i lokalnym, projektowane są węzły drogowe. Parametry łącznic węzłów są dostosowane do przewidywanych na podstawie analiz potoków ruchu, czyli liczby pojazdów, które będą z nich korzystać.

 

Podstawą do stwierdzenia czy projektowany węzeł zapewni swobodny przejazd, jest analiza przepustowości ruchu. Zlecamy takie analizy także dla już zaprojektowanych, ale jeszcze niewybudowanych węzłów, jeżeli pojawiają się wątpliwości czy zastosowane rozwiązania projektowe zapewnią swobodę ruchu. Korzystamy przy tym z wiedzy najlepszych specjalistów i naukowców.

Tak się stało np. w przypadku węzłów Zielonki i Węgrzce na S52 Północnej Obwodnicy Krakowa (POK). Politechnice Krakowskiej zleciliśmy wykonanie opinii technicznej dotyczącej prognozowanych natężeń ruchowych i projektów rozwiązań rond turbinowych na węzłach S52 POK, wraz z propozycjami zmian geometrii i organizacji ruchu oraz analizami przepustowości i warunków ruchu. Po otrzymaniu opinii obydwa węzły są w trakcie zmian projektowych. Tej samej uczelni zleciliśmy także taką analizę w przypadku węzła Mistrzejowice na S7. Dodatkowe analizy prowadzimy również m.in. na węźle Modlniczka S52 czy planowanym połączeniu S7 z S8 na warszawskim Bemowie.

Projektujemy dla miarodajnych natężeń ruchu

Warto zaznaczyć, że inwestycje drogowe nie są projektowane pod najwyższe możliwe, szczytowe natężenia ruchu. Przyjęcie takiego założenia powodowałoby przewymiarowanie układu drogowego i jego pełne wykorzystanie tylko w danym szczycie komunikacyjnym czy horyzoncie czasowym. W pozostałym czasie zrealizowana inwestycja nie byłaby wykorzystywana. Należy się zatem liczyć z tym, że mogą występować chwilowe lub okresowe pogorszenia warunków ruchu przy szczytowych, ponadnormatywnych kumulacjach ruchu.

 

Projektując rozwiązania drogowe, brane są pod uwagę miarodajne natężenia ruchu. Wymagania techniczne w drogownictwie określają przepisy techniczno-budowlane, wzorce i standardy. Te ostatnie określa w wytycznych dla projektowania dróg minister właściwy do spraw transportu. Na naszej stronie (https://www.gov.pl/web/gddkia/godzina-miarodajna-i-wahania-ruchu-dobowego) przedstawiamy informacje o godzinie miarodajnej i wahaniach ruchu dobowego.

 

Projektowanie nowych odcinków dróg i ich realizacja to proces długotrwały, a poszczególne odcinki powstają w różnym horyzoncie czasowym. Może się zdarzać tak, że tymczasowy brak jednego odcinka, wpływa negatywnie na natężenie ruch na innym. Efekt docelowy uzyskamy dopiero po wybudowaniu kompletnych ciągów dróg szybkiego ruchu.

Monitorujemy i podejmujemy działania

Jako zarządca dróg krajowych, w tym dróg ekspresowych i autostrad, monitorujemy i weryfikujemy infrastrukturę drogową pod kątem potrzeb ruchowych i zmieniających się uwarunkowań. W razie zaistnienia potrzeb podejmujemy działania w celu korekty układu drogowego lub konkretnych parametrów odcinków dróg czy węzłów. Podnoszona jest nośność konstrukcji nawierzchni, rozbudowywane są odcinki dróg o dodatkowe pasy ruchu, węzły czy skrzyżowania. Wszystko po to, aby zachować należyte warunki ruchu i zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom dróg.

{"register":{"columns":[]}}