W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wybraliśmy wykonawcę rozbudowy DK22 w okolicy Królewa Malborskiego

11.08.2022

Przyszłe prace budowlane gruntownie zmienią ponad 10-kilometrowy odcinek drogi krajowej nr 22 pomiędzy Królewem Malborskim a granicą woj. pomorskiego i warmińsko-mazurskim. Trasa zyska nową nawierzchnię przystosowaną do ruchu ciężkich pojazdów, ale również ścieżkę pieszo-rowerową.

Droga krajowa nr 22 w okolicach Królewa. Na pierwszym planie droga krajowa z jadącymi pojazdami, po obu stronach szpalery drzew i pola uprawne.

Najkorzystniejszą ofertę na prace budowlane przy rozbudowie tego odcinka drogi złożyło konsorcjum firm NDI (lider) i NDI Sopot (partner), które zadeklarowało się je wykonać za 175 639 062,41 zł.

Roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 19 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych).

Zakres prac

Celem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników drogi oraz dostosowanie

parametrów do wymaganej klasy technicznej – m.in. poprzez przystosowanie nawierzchni do obciążeń do 11,5 t/oś. Rozbudowa obejmie ok. 10,2 km drogi krajowej od granic administracyjnych Malborka do granicy województwa pomorskiego z warmińsko-mazurskim. Na trasie zostaną przebudowane skrzyżowania, skorygowane łuki poziome, spadki poprzeczne, przebudowany system odwodnienia i zbiorników retencyjnych. Ponadto zostaną przebudowane przepusty pod drogą krajową. Z zakresu prac wyłączono wcześniej przebudowane skrzyżowanie z drogą do lotniska w Królewie Malborskim.

Na całej długości odcinka zostanie zbudowana lub przebudowana ścieżka pieszo-rowerowa wraz z miejscem postoju oraz kanał technologiczny. Prace budowalne przewidują również przebudowę kolidującej z inwestycją infrastrukturą techniczną.

Oczekiwane rezultaty

Inwestycja przyczyni się do zwiększenia przepustowości układu drogowego oraz poprawy bezpieczeństwa (m.in. poprzez rozdzielenie ruchu kołowego, rowerowego i pieszego).

Rozbudowa pozytywnie wpłynie również na jakość życia mieszkańców i środowisko naturalne, m.in. dzięki obniżeniu poziomu hałasu, drgań oraz redukcję ilości zanieczyszczeń emitowanych przez transport.

{"register":{"columns":[]}}