W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dlaczego pomiary jakości powietrza GIOŚ są najbardziej wiarygodne?

13.01.2023

Rzetelne, miarodajne i wiarygodne. Takie są pomiary i dane wytwarzane w ramach monitoringu jakości powietrza GIOŚ. Działanie sieci naszych stacji pomiarowych jest uregulowane prawem UE, a nasze wyniki są oceniane najlepiej w Europie.

Stacja monitoringu powietrza, w tle autobus

Przypominamy, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska odpowiada za monitoring jakości powietrza w Polsce.

Wiarygodność pomiarów i danych GIOŚ

Pomiary jakości powietrza na stacjach GIOŚ wykonywane są metodami referencyjnymi lub przy użyciu metod równoważnych metodom referencyjnym. Czym są referencyjne metody pomiaru zanieczyszczeń? To takie metody pomiarowe, które w wyniku prowadzonych wieloletnich badań naukowych zostały wskazane jako najlepsze. Są określone normami i pozwalają uzyskać najdokładniejszy i najbardziej rzeczywisty wynik pomiaru.

Aby dane zostały uznane za wiarygodne, urządzenia pomiarowe wraz z aparaturą pomocniczą muszą na bieżąco podlegać wzorcowaniu, kalibracji, przeglądom, serwisowi. Finalnie dane muszą być poddane kilkustopniowej weryfikacji. Nasze dane podlegają temu procesowi. Wykonywane przez nas pomiary są objęte systemem zapewnienia i jakości kontroli. Czuwa nad tym powołane w GIOŚ Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego.

Działania uregulowane prawnie

W ramach monitoringu jakości powietrza badamy i oceniamy stan zanieczyszczenia powietrza zgodnie z przepisami prawa krajowego i unijnego. Sieć stacji pomiarowych jakości powietrza w Polsce jest bardziej rozbudowana niż wymagają od nas tego przepisy dyrektyw unijnych. Monitoring jakości powietrza prowadzony jest zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska transponującą wymagania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 roku w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/107/WE z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie arsenu, kadmu, niklu, rtęci i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w otaczającym powietrzu, oraz dyrektywy Komisji (UE) 2015/1480 z dnia 28 sierpnia 2015 r. zmieniającej niektóre załączniki do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/107/WE i 2008/50/WE ustanawiające przepisy dotyczące metod referencyjnych, zatwierdzania danych i lokalizacji punktów pomiarowych do oceny jakości powietrza.

Krajowe Laboratorium Referencyjne GIOŚ najlepsze w UE

Posiadamy potwierdzone bardzo wysokie kompetencje w realizacji badań jakości powietrza, czego dowodem są sukcesy na arenie międzynarodowej. W 2022 r. Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego GIOŚ w ramach badań porównawczych zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM2,5/PM10 zostało ocenione najlepiej pośród 20 laboratoriów z krajów UE biorących udział w badaniach. Uzyskujemy także sukcesy w badaniach porównawczych z zakresu zanieczyszczeń gazowych. [Zobacz raport Wspólnego Centrum Badawczego (JRC)]

Aktualne dane i prognozy sprawdzisz na portalu

Informacje dotyczące aktualnego stanu i prognoz jakości powietrza w Polsce udostępniamy na dedykowanym portalu Jakość Powietrza, który jest dostępny pod adresem powietrze.gios.gov.pl.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}