W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Służby Cywilnej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska

19.02.2024

To był pierwszy taki Dzień Służby Cywilnej w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Blisko 150 osób na sali wykładowej i 700 online w całej Polsce, ciekawe wykłady, konkursy i rozmowy, a w tle ponad 100-letnia tradycja i historia polskiej służby cywilnej.

Dzień Służby Cywilnej w GIOŚ

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska został utworzony w 1991 roku. Zatrudnia ponad 1300 osób. Główny urząd mieści się w Warszawie przy ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. W skład GIOŚ na terenie całego kraju wchodzi m.in. 15 Regionalnych Wydziałów Monitoringu Środowiska oraz 16 oddziałów Centralnego Laboratorium Badawczego. Głównym zadaniem GIOŚ jest m.in. kontrola przestrzegania prawa w zakresie ochrony środowiska, badanie oceny stanu środowiska oraz przeciwdziałanie przestępstwom środowiskowym.  Większość pracowników urzędu należy do korpusu służby cywilnej, dlatego mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach tej uroczystości.

Spotkanie z pracownikami GIOŚ otworzył Damian Jakubik – p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Dyrektor Generalny GIOŚ.  Program wydarzenia zaplanowanego na 16 lutego zakładał szereg atrakcji. Pierwszą z nich był cykl wykładów eksperckich  poświęconych „work-life balance” w służbie cywilnej, czyli o tym, jak odnaleźć równowagę miedzy pracą a życiem prywatnym. Uczestnicy dowiedzieli się, jak efektywnie radzić sobie ze stresem. Rozmawiano również o syndromie wypalenia zawodowego jako konsekwencji braku równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem i skłoniły uczestników do dyskusji i wymiany opinii.

Drugi temat – „Jak jeść zdrowo i dbać o planetę” –  dotyczył zrównoważonego odżywiania,  które może wpłynąć na dobrostan Ziemi. Ekspertka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH podzieliła się wiedzą jak jeść, aby nie szkodzić środowisku oraz w jaki sposób możemy poprawić nasze zdrowie i kondycję planety, poprzez zmianę nawyków żywieniowych opartych na produktach pochodzenia roślinnego.

W programie był także konkurs z nagrodami dotyczący wiedzy o służbie cywilnej. Pracownicy chętnie brali udział w teleturnieju zorganizowanym w formule koła fortuny.

Święto dla wszystkich

Urzędnicy GIOŚ skorzystali również z profesjonalnych, indywidualnych konsultacji dietetycznych i zdrowotnych, które prowadzili specjaliści Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ten dzień stał się prawdziwym świętem dla wszystkich pracowników urzędu. Spotkanie zorganizowano w formule hybrydowej, tak aby pracownicy GIOŚ z całej Polski  mogli wysłuchać wykładów i zdalnie uczestniczyć w obchodach tego wydarzenia.

Po raz pierwszy tak świętowaliśmy w GIOŚ

Po raz pierwszy Dzień Służby Cywilnej obchodziliśmy w tym roku 17 lutego. Dotychczas zwyczajowo cywilnej był obchodzony w dzień Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada.

Pierwsza ustawa o służbie cywilnej została uchwalona wkrótce po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości - 17 lutego 1922 r. Była to pierwsza kompleksowa regulacja dotyczącą służby urzędniczej która określała najważniejsze grupy zawodowe oraz najważniejsze obowiązki i uprawnienia urzędników w II RP. Ostatecznie przestała obowiązywać z chwilą wejścia w życie nowego kodeksu pracy z 1974 r. Pierwsza ustawa o służbie cywilnej w III RP została przyjęta 5 lipca 1996 r.

{"register":{"columns":[]}}