W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Górnicze porozumienie z GIOŚ

14.12.2022

Dziś w siedzibie Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach odbyła się uroczystość podpisania porozumienia o współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Umowa określa zasady współdziałania w zakresie kontroli i organizacji działań w ramach ochrony środowiska na szczeblu centralnym oraz terenowym.

Kobieta i mężczyzna siedzą przy stoliku ubranym w zielony obrus. Mają w rękach długopisy i pozują do zdjęcia.

W Katowicach w gmachu Wyższego Urzędu Górniczego podpisano dziś umowę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Podczas spotkania obecne było kierownictwo obu instytucji. Nasz urząd reprezentowali p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk i Krzysztof Gołębiewski p.o. Zastępcy GIOS. Ze stronu Wyższego Urzędu Górniczego w spotkaniu uczestniczyli Adam Mirek, prezes WUG oraz Piotr Wojtacha II wiceprezes WUG.

W ramach podpisanego porozumienia urzędy zobowiązały się do współdziałania w zakresie kontroli i przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym przede wszystkim organizacji działań prewencyjnych.

Umowa obejmuje również działania na szczeblu wojewódzkim tj. współdziałania wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska z dyrektorami okręgowych urzędów górniczych. Terenowe jednostki będą wspierane przez WUG i GIOŚ w inicjatywach zmierzających do zawierania szczegółowych porozumień na poziomie wojewódzkim.  

- Bardzo się cieszymy z podpisania nowego porozumienia – mówi na gorąco po podpisaniu Magda Gosk, i dodaje - pozwoli to naszym instytucjom jeszcze lepiej współpracować na szczeblu centralnym oraz terenowym oraz przeciwdziałać naruszaniu przepisów ochrony środowiska. Region Śląska jest nam bardzo bliski i chcemy razem dbać o nasze środowisko.   

Podpisane porozumienie nakreśla szczegółowe zadania, które będą realizowane w zakresie wymiany informacji, sprawozdań oraz wniosków wynikających z analizowanych problemów w skali krajowej o istotnym znaczeniu dla środowiska. Oba urzędy zobowiązały się do wzajemnego informowania o stwierdzanych nieprawidłowościach. Ustalenia dotyczą również kontroli w zakładach górniczych, a także systemu szkolenia oraz uczestniczeniu w praktycznych ćwiczeniach obu stron.

- Rekultywowane wyrobiska pogórnicze muszą być kontrolowane, a współpraca pomiędzy naszymi urzędami musi wyznaczać właściwe kierunki. Dlatego to porozumienie określa obszary ważne dla nas i urzędu górniczego – komentuje Krzysztof Gołębiewski.

Oba urzędy uzgodniły, że przynajmniej raz w roku będą się spotykać i analizować dotychczasową współpracę oraz wyznaczać priorytety we wzajemnym współdziałaniu na rok następny. Nowa umowa zastąpi porozumienie zawarte w 2014 roku. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}