W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Magda Gosk przewodniczącą Konwencji Bazylejskiej na kadencję 2023-2025

17.05.2023

W Genewie zakończyły się obrady COP16 Konwencji Bazylejskiej wspólnie z Konwencją Rotterdamską i Sztokholmską. To kolejne spotkanie globalnych konwencji ONZ dotyczących odpadów i chemikaliów, w której udział wzięli przedstawiciele 176 państw. Polskę reprezentowała Magda Gosk, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, która została wybrana na Przewodniczącą Konwencji Bazylejskiej na kolejne 2 lata.

COP16 Genewa

W dniach 30 kwietnia - 13 maja br. polska delegacja, której przewodniczyła Magda Gosk, uczestniczyła we wspólnym spotkaniu 16 Konferencji Stron Konwencji Bazylejskiej, 11 Konferencji Stron Konwencji Sztokholmskiej oraz 11 Konferencji Stron Konwencji Rotterdamskiej.

Magda Gosk została wybrana Przewodniczącą Konferencji Stron Konwencji Bazylejskiej, czyli przez dwa kolejne lata będzie przewodniczyć pracom Konwencji Bazylejskiej. To zaszczyt i wyróżnienie dla Polski, a także uznanie dla aktywnej działalności GIOŚ w obszarze transgranicznego przemieszczania odpadów.

Magda Gosk przewodniczyła obradom grupy negocjacyjnej ds. technicznych. 

Magda Gosk  jako przewodnicząca prowadziła prace największej grupy negocjacyjnej do spraw technicznych poświęcone bezpiecznym dla środowiska technologiom i metodom zagospodarowywania wybranych strumieni odpadów.

Sukces  negocjacji: przyjęte przez COP16 wytyczne dot. gospodarowania odpadami tworzyw sztucznych.

Grupie do spraw technicznych, pomimo trudnych i długotrwałych negocjacji, które trwały do godz. 21:00 ostatniego dnia spotkania, udało się osiągnąć najważniejszy cel  założony na 16 Konferencję Stron Konwencji Bazylejskiej, czyli wynegocjować ostateczny tekst wytycznych  dotyczących  gospodarowania odpadami tworzyw sztucznych, które zostały jednomyślnie zatwierdzone przez 176 państw obecnych na konferencji. To niezwykle istotne uzgodnienie, ponieważ od kilku lat problem zanieczyszczenia plastikiem uznawany jest za jeden z największych problemów globalnych. Wytyczne techniczne dopełniają działania podjęte na COP14 tj. objęcie kontrolą Konwencji Bazylejskiej wszystkich odpadów tworzyw sztucznych, w tym ich mieszanin, nawet jeśli nie zawierają substancji niebezpiecznych.

Poza odpadami tworzyw sztucznych grupa negocjacyjna prowadzona przez Magdę Gosk uzgodniła wytyczne techniczne ds. trwałych zanieczyszczeń organicznych (tzw. wieczne chemikalia, które mogą akumulować się w organizmach żywych).

W obszarze Konwencji Bazylejskiej delegacja polska osiągnęła także inne cele wyznaczone podczas przygotowań do 16 Konferencji Stron Konwencji Bazylejskiej, w tym bardzo ważne, w obecnej sytuacji, odsunięcie debaty na propozycją Federacji Rosyjskiej dot. zmiany jednego z przepisów konwencji.

 Dodatkowo w decyzji Konferencji Stron w sprawie. poprawienia efektywności procedury zgody na transgraniczne przemieszczanie odpadów nie znalazło się odniesienie do zaproponowanej przez Rosję poprawki do konwencji. ,   

{"register":{"columns":[]}}