W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Magda Gosk przewodniczy międzynarodowym negocjacjom

02.05.2023

W Genewie trwają negocjacje w ramach Konwencji Bazylejskiej, Rotterdamskiej i Sztokholmskiej. Uczestniczy w nich niemal 1800 osób ze 176 krajów. Polskę reprezentuje Magda Gosk, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, która dodatkowo przewodniczy największej z grup negocjacyjnych.

W Genewie trwają negocjacje w ramach Konwencji Bazylejskiej, Rotterdamskiej i Sztokholmskiej.

W dniach 1 – 12 maja br. w Genewie polska delegacja, której przewodniczy Magda Gosk, bierze udział we wspólnym spotkaniu trzech konwencji.

Czego dotyczą Konwencje?

Konwencja Bazylejska dotyczy kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych.

Konwencja Sztokholmska dotyczy substancji określanych jako trwałe zanieczyszczenia organiczne, m.in. pestycydy, PCB, DDT, dioksyny, furany.

Konwencja Rotterdamska dotyczy procedury zgody po uprzednim poinformowaniu w międzynarodowym handlu niektórymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi i pestycydami.

Konwencje te już od wielu lat obradują na wspólnych dwutygodniowych spotkaniach. Zakres tematyczny trzech konwencji obejmuje zarówno odpady, jak i substancje chemiczne, zatem w skład polskiej delegacji wchodzą przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Biura ds. Substancji Chemicznych.

Negocjacje w sprawie odpadów

W obszarze transgranicznego przemieszczania odpadów, za który odpowiada GIOŚ priorytetowe są negocjacje w dwóch obszarach – technicznym oraz strategicznym.

Negocjacje techniczne tyczą się uzgodnień wytycznych technicznych transgranicznego przemieszczania i zagospodarowania różnych strumieni odpadów. W tym roku szczególny nacisk położony jest na uzgodnienie wytycznych technicznych dla odpadów tworzyw sztucznych, odpadów elektronicznych, trwałych zanieczyszczeń organicznych oraz baterii i akumulatorów. Magda Gosk została wybrana na przewodniczącą tej grupy negocjacyjnej, która będzie największą i najdłużej obradującą grupą ze względu na obszerny zakres zagadnień, którym będzie się zajmować.

Drugi obszar ważny dla GIOŚ to usprawnienie procedury transgranicznego przemieszczania odpadów, która będzie omawiana na grupie ds. spraw strategicznych

{"register":{"columns":[]}}