Marek Kajs, II Zastępca GIOŚ, panelistą konferencji otwierającej projekt „Opracowanie krajowej strategii adaptacji do zmian klimatu wraz z planem działań adaptacyjnych”.
25.03.2026
Przedstawiciele samorządów, ministerstw, instytutów badawczych, uczelni, organizacji pozarządowych i biznesu pracują nad wypracowaniem Strategii adaptacji do zmian klimat oraz wynikającego z niej Planu adaptacyjnego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaplanowało w związku z tym organizację warsztatów z interesariuszami w każdym z 16 województw. Praca nad strategią w międzyresortowej grupie roboczej umożliwi przeanalizowanie potrzeb konkretnych obszarów pod kątem adaptacji do zmiany klimatu i budowania odporności klimatycznej Polski.
Projekt został zainaugurowany konferencją „Bezpieczeństwo i odporność”, podczas której rozmawiano o adaptacji do zmian klimatu, jako integralnym elemencie polityk sektorowych. Skuteczna odpowiedź na zmianę klimatu wymaga uwzględnienia jej w planowaniu przestrzennym, gospodarce wodnej, rolnictwie, energetyce, transporcie, ochronie zdrowia czy polityce miejskiej i regionalnej.
Istotną częścią konferencji był panel dyskusyjny poświęcony głównym zagadnieniom i wyzwaniom dla regionalnej polityki adaptacyjnej. Stanowisko i argumenty w zakresie ochrony, monitoringu i kontroli środowiska przedstawił II Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Marek Kajs. Głos w tej debacie zabrali także przedstawiciele urzędów marszałkowskich i organizacji pozarządowych.
Najważniejsze informacje
- Krajowa strategia adaptacji do zmian klimatu przyjmie perspektywę do 2040 r. Będzie zawierała część analityczną (m.in. ocenę ryzyka klimatycznego) oraz część strategiczną skupiającą się na priorytetowych i najbardziej wrażliwych sektorach – np. gospodarce wodnej, rolnictwie, planowaniu przestrzennym.
- Plan działań adaptacyjnych będzie aktualizowany co 4 lata. Określi on m.in. listę działań potrzebnych w danym sektorze, instytucje odpowiedzialne za dane działanie oraz instytucje współpracujące, a także przewidywany koszt i źródło finansowania.
- Strategia zapewni nadzór nad prowadzeniem polityki adaptacyjnej kraju. Będzie oparta na wiedzy naukowej i danych klimatycznych, w tym na analizie ryzyka klimatycznego opracowanej przez Instytut Ochrony Środowiska w ramach projektu Klimada 3.0.
- Prace nad strategią będą wspierane w ramach projektu finansowanego z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko. Koszt realizacji projektu wynosi ponad 4 mln zł.
Źródło: MKiŚ