W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa wymiana doświadczeń

26.09.2023

W Lille we Francji odbywają się międzynarodowe ćwiczenia kontrolne pn. „Operation Clean Territories”. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego projektu UNITE, a stronę Polską reprezentuje przedstawiciel Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Parking, ciężarówki, ludzie

W dniach 25-27 września 2023 r. w Lille spotykają się przedstawiciele sześciu krajów unijnych, aby wspólnie przeprowadzić akcję kontrolną w ramach programu finansowanego ze środków Komisji Europejskiej.

Celem programu UNITE jest połączenie sił w walce z przestępczością środowiskową i współpraca o charakterze ponadnarodowym, która umożliwi wymianę doświadczeń i umiejętności w celu efektywnego rozbijania grup przestępczych działających w sferze gospodarowania odpadami.

Na granicy francusko-belgijskiej,  obecni są również przedstawiciele organów ścigania i jednostek administracyjnych z Francji, Danii, Szwecji, Niemiec i Holandii.

Na spotkaniu Polskę reprezentuje główny specjalista w Departamencie Transgranicznego Przemieszczania Odpadów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W ramach akcji „Operation Clean Territories” strona Polska dzieli się bogatym doświadczeniem w zakresie kontroli przemieszczeń odpadów i przedstawia efekty swojej pracy w kontekście zwalczania przemieszczeń o charakterze nielegalnym. Głos Polski, w związku z nowelizacją kodeksu karnego, wprowadzeniem systemu SENT, czy powstawaniem wyspecjalizowanych komórek do walki z przestępczością środowiskową (departamentów i wydziałów zwalczania przestępczości środowiskowej), jest istotny podczas tego spotkania.  Ostatnie lata pokazują, że nasze służby wypowiedziały skuteczną „wojnę” grupom przestępczym.

Konsultacje na szczeblu unijnym stanowią ważną płaszczyznę do budowania wzajemnych relacji między GIOŚ a jego zagranicznymi odpowiednikami oraz służbami mundurowymi. W efekcie możliwe jest porównanie działań operacyjnych stosowanych w różnych krajach oraz wypracowanie właściwych konkluzji, które pozwolą skutecznie celować w przestępców środowiskowych, a tym samym rozbijać zorganizowane grupy przestępcze zaangażowane w nielegalny handel odpadami.

{"register":{"columns":[]}}