W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

13.10.2023

13 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jest to ogólnoświatowe wydarzenie, zainicjowane przez WEEE Forum - Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizacji Odpowiedzialności Producentów Odpadów Elektronicznych. Tegoroczny dzień odbywa się pod hasłem „Do recyklingu oddaj wszystko, co na baterie albo z wtyczką”. W ten sposób organizator przypomina o odpadach, które nie są powszechnie kojarzone jako elektroodpady przez co nie są przekazywane do recyklingu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ma obowiązek kontrolować realizację obowiązującego prawa w zakresie gospodarki elektroodpadami.

13 października - Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci- infografika

Inspekcja Ochrony Środowiska kontroluje przestrzeganie przepisów ustawy z 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, a także wymierza kary pieniężne za łamanie tego prawa. Co najmniej raz do roku, każdy WIOŚ przeprowadza kontrolę zakładów przetwarzania zużytego sprzętu w swoim województwie.

Podczas kontroli inspektorzy WIOŚ  sprawdzają przede wszystkim czy dane przedsiębiorstwo:

  • rzetelnie prowadzi ewidencję odpadów;
  • rzetelnie sporządza i składa sprawozdania;
  • magazynuje odpady zgodnie z posiadanym zezwoleniem;
  • narusza warunki posiadanych zezwoleń na gospodarkę odpadami.

Kontrole Inspekcji Ochrony Środowiska w 2022 r.

W 2022 r. inspektorzy WIOŚ przeprowadzili 139 kontroli zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i  elektronicznego. W 71 przypadkach stwierdzili naruszenia przepisów ochrony środowiska, z czego w  8 przypadkach  mogło nastąpić lub nastąpiło zanieczyszczenie środowiska. Kontrola wykazała, że 7 zakładów prowadziło działalność bez wymaganego zezwolenia na zbieranie odpadów zużytego sprzętu, a w 1 przypadku prowadzono demontaż zużytego sprzętu poza zakładem przetwarzania. Na przedsiębiorstwa, które nie przestrzegały przepisów nałożono m.in. 11 mandatów oraz wydano 11 decyzji nakładających kary pieniężne.

GIOŚ jest odpowiedzialny za rozpatrywanie odwołań od decyzji WIOŚ, które dotyczą kar pieniężnych za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów o zużytym sprzęcie. Raz do roku GIOŚ przekazuje Ministrowi Klimatu i Środowiska raport na temat funkcjonowania systemu gospodarki zużytym sprzętem w danym roku kalendarzowym.

Zgłoś nielegalne składowisko elektroodpadów

Na stronie internetowej  GIOŚ znajduje się  interaktywny formularz Zgłoś interwencję ,dzięki któremu każdy obywatel może zgłosić przypadki możliwego naruszenia porzucenia czy też lokalizację nielegalnego składowiska odpadów np. elektrośmieci. Zgłoszenia do GIOŚ w tej sprawie można wysyłać również poprzez aplikację mObywatel.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}