W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

16.09.2023

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej. To święto ustanowione przez ONZ, jest jednym z efektów realizacji protokołu montrealskiego i ma na celu m.in. globalne przeciwdziałanie ubytkom w „płaszczu” ozonowym Ziemi.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

Warstwa Ozonowa to część atmosfery, która chroni mieszkańców naszej planety przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego Słońca. Postępująca degradacja warstwy ozonowej to poważny problem, który wpływa zarówno na zdrowie ludzi jak i cały ekosystem.

Czy warstwa ozonowa ma szanse się odbudować?

Najnowsza aktualizacja Protokołu montrealskiego sporządzona przez ekspertów z Scientific Assessment Panel (Panel ds. Oceny Naukowej) potwierdziła, że odbudowa warstwy ozonowej przebiega prawidłowo i prawdopodobnie około 2066 roku poziom ozonu nad Antarktyką powróci do stanu sprzed 1980 roku.

Dzięki regeneracji warstwy ozonowej miliony ludzi uchroni się przed rakiem skóry i zaćmą. Proces ten przyczyni się również do ochrony ekosystemów i spowolnienia zmian klimatu.

Hasłem tegorocznego Dnia Ochrony Warstwy Ozonowej jest: odbudowywanie warstwy ozonowej i ograniczanie zmian klimatu (Fixing the ozone layer and reducing climate change).

W Polsce badania ozonu stratosferycznego są prowadzone w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Stacje, na których prowadzi się te badania należą do Globalnego Systemu Obserwacji Ozonu. Pomiary prowadzone w Polsce są reprezentatywne dla Europy Środkowej.

Wyniki pomiarów ozonu stratosferycznego są dostępne w postaci raportów na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Znajdziesz je TUTAJ

{"register":{"columns":[]}}