W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nielegalne odpady w rękach Policji i GIOŚ

29.09.2022

Policjanci z Radomia przy współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ zatrzymali 5 osób zamieszanych w nielegalny proceder przewożenia odpadów. Zamiast trafiać w miejsce przeznaczone do odzysku, były zakopywane w wyrobisku po kopalni piachu na terenie jednej z gmin powiatu radomskiego. Inspektorzy wykorzystali wspólnie z policjantami swoje najnowsze techniczne możliwości przy schwytaniu sprawców „na gorącym uczynku”.

Porozrzucane w nieładzie beczki oraz śmieci komunalne na hałdzie piasku

Policjanci z KWP zs. w Radomiu przy współpracy inspektorów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ namierzyli samochód, w którym miały znajdować się odpady, również te niebezpieczne. Policjanci razem z inspektorami udali się na nielegalne wysypisko, gdzie zatrzymano 4 osoby. Zatrzymani mężczyźni są w wieku 33-62 lat.

To ujęcie było możliwe dzięki zaangażowaniu inspektorów z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Na podstawie wymiany informacji z policją o nielegalnym wywożeniu odpadów inspektorzy podjęli wspólne działania z radomską policją. Dzięki najnowszym technikom doprowadzono do ustalenie miejsca zakopywania, gdzie sprawcy zostali zatrzymani na gorącym uczynku. Kierowca tira nie posiadał na ciężarówce oznaczeń, że są nią przewożone odpady. Ponadto został wykorzystany przez inspektorów GIOŚ georadar do badania struktury gleby, pod kątem poszukiwania zakopanych odpadów.

Zatrzymanie odbyło się, gdy rozładowywali beczki oraz pojemniki typu „mauzer” do wyrobiska. Policja zatrzymała także właściciela terenu, na którym znajduje się wyrobisko poeksploatacyjne po kopalni piachu.

W miejscu zdarzenia znaleziono 11 sztuk pojemników typu „mauzer” zawierające prawdopodobnie kleje z kwasem amino-siarkowym i maleinowym oraz 8 sztuk 200 litrowych beczek z innymi substancjami niebezpiecznymi. Na naczepie samochodu znajdującej się przy wykopie ujawniono pojemnik typu „mauzer”, 25 sztuk beczek 200 litrowych oraz 6 sztuk beczek 25 litrowych z niebezpiecznymi substancjami.

Na miejscu zostały wykonane czynności procesowe przez funkcjonariuszy Wydziału dw. z PG KWP w Radomiu. Z uwagi na fakt, że ujawnione odpady należą do grupy odpadów niebezpiecznych w czynnościach uczestniczyli też strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Radomiu, inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, inspektorzy z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie, funkcjonariusze Laboratorium Kryminalistycznego KWP zs. w Radomiu.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Radom-Zachód w Radomiu.

Według znowelizowanego Kodeksu karnego, sprawcom zdarzenia za powyższy czyn grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Poprzednie przepisy ograniczały możliwość zasądzenia kary maksymalnie do lat 5.

Źródło: KWP Radom/własne

{"register":{"columns":[]}}