Od stacji do aplikacji. 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat monitoringu jakości powietrza GIOŚ
06.03.2025
W jaki sposób monitorujemy jakość powietrza? Jak działa sieć blisko 300 stacji pomiarowych? Dlaczego warto na co dzień korzystać z darmowej aplikacji mobilnej GIOŚ „Jakość powietrza w Polsce”? Sprawdź 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat prowadzonego przez nas monitoringu jakości powietrza w Polsce.
- Zawsze pod ręką
Bezpłatna aplikacja mobilna „Jakość powietrza w Polsce” to szybki i łatwy dostęp do informacji dotyczących aktualnego stanu jakości powietrza w Polsce. Dodaj wybrane stacje do ulubionych i śledź bieżące zmiany zachodzące w powietrzu w twojej okolicy, a będąc w ruchu włącz lokalizację smartfona
– aplikacja automatycznie wyszuka i zaprezentuje dane z najbliższej stacji pomiarowej. Zawsze, gdy tego potrzebujesz. Przydatne i intuicyjne funkcje oraz udogodnienia pozwalają na proste posługiwanie się aplikacją. Możliwość dodawania widgetów na ekran główny urządzenia to wygodny i praktyczny gadżet dla każdego telefonu.
- Sprawdzone dane
Aplikacja opiera się na automatycznych pomiarach prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Prezentuje wyniki 1-godzinnych pomiarów stężeń poszczególnych zanieczyszczeń bezpośrednio z krajowej bazy danych o jakości powietrza JPOAT 3,0. Dane dotyczą aktualnych stężeń pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3). Wyniki pomiarów publikowane są w postaci indeksu odnoszącego się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Informacje o jakości powietrza są prezentowane w postaci mapy, wykresów oraz zestawień szczegółowych wyników pomiarów.
Aplikacja udostępnia również mapy prognoz zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10, dwutlenkiem azotu (NO2), w sezonie zimowym dwutlenkiem siarki (SO2), a w sezonie letnim ozonem (O3), na dzień bieżący i dwa kolejne dni.
- Potwierdzona jakość
Pomiary GIOŚ wykonywane są metodami referencyjnymi lub przy użyciu metod równoważnych metodom referencyjnym. Co to oznacza? Referencyjne metody pomiaru zanieczyszczeń to takie, które w wyniku prowadzonych wieloletnich badań naukowych zostały wskazane jako najlepsze. Są określone normami i pozwalają uzyskać najdokładniejszy i najbardziej rzeczywisty wynik pomiaru. Aby dane zostały uznane za wiarygodne, urządzenia pomiarowe wraz z aparaturą pomocniczą muszą na bieżąco podlegać wzorcowaniu, kalibracji, przeglądom i serwisowi. Finalnie dane muszą być poddane kilkustopniowej weryfikacji. Tak właśnie jest w przypadku pomiarów GIOŚ. Wykonywane przez nas pomiary są objęte systemem zapewnienia jakości i kontroli jakości. Czuwa nad tym powołane w ramach GIOŚ Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego.
- Laboratorium GIOŚ najlepsze w UE
Posiadamy potwierdzone bardzo wysokie kompetencje w realizacji badań jakości powietrza, czego dowodem są sukcesy na arenie międzynarodowej. W 2022 r. Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego GIOŚ, w ramach badań porównawczych zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM2,5/PM10, zostało ocenione przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej najlepiej pośród 20 laboratoriów z krajów UE biorących udział w badaniach. Uzyskujemy także sukcesy w badaniach porównawczych z zakresu zanieczyszczeń gazowych. [Zobacz raport Wspólnego Centrum Badawczego (JRC)]
- Szeroki zakres pomiarów
W ramach monitoringu jakości powietrza badamy i oceniamy jakość powietrza zgodnie z przepisami prawa krajowego i europejskiego. System pomiarów dla potrzeb ocen jakości powietrza obejmuje sieć stacji monitoringu jakości powietrza zlokalizowanych na terenie całego kraju. Wszystkie punkty pomiarowe spełniają określone wymogi dotyczące ich umiejscowienia tak, aby uzyskiwane w danej lokalizacji wyniki pomiarów były reprezentatywne dla danego obszaru i aby badać łączny udział zanieczyszczeń pochodzących ze wszystkich istotnych źródeł. Na stacjach prowadzone są automatyczne pomiary zanieczyszczeń gazowych: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, tlenku węgla i benzenu oraz automatyczne i manualne pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.
W aplikacji znajdziesz:
- aktualne wyniki pomiarów
- mapę automatycznych stacji pomiarowych w naszym kraju
- mapę prognoz stężeń zanieczyszczeń
- informacje o wysokich stężeniach zanieczyszczeń
- aktualności ze strony GIOŚ.
POBIERZ APLIKACJĘ i poleć ją innym.
Więcej informacji o jakości znajdziesz na portalu Jakość Powietrza GIOŚ