W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolska Narada o Lasach z udziałem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska

23.04.2024

Ruszyła Ogólnopolska Narada o Lasach. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jako „odpowiedź na potrzebę dialogu ze społeczeństwem na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej”. Wśród gości obecnych na sesji inauguracyjnej, która odbyła się 22 kwietnia 2024 r. byli m.in. Minister Paulina Hennig-Kloska, podsekretarz stanu Mikołaj Dorożała z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, profesor Maciej Nowicki oraz Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Ogólnopolska Narada o Lasach

Ogólnopolska Narada o Lasach to cykl spotkań, których celem jest wypracowanie kierunkowych wytycznych oraz rekomendacji dotyczących transformacji modelu gospodarki leśnej. Zmiany te są niezbędne, żeby dostosować obecną formę ochrony i użytkowania lasów do aktualnych uwarunkowań społecznych, gospodarczych i klimatycznych.

Do udziału w Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach zostali zaproszeni przedstawiciele różnych środowisk – leśnicy, organizacje społeczne i przyrodnicze, przedsiębiorcy z branży usług leśnych i przemysłu drzewnego, administracja rządowa i samorządowa oraz świat nauki.

Naradę otworzyła Paulina Hennig-Kloska, Minister Klimatu i Środowiska, podkreślając, że „po raz pierwszy tak szerokie grono o różnych spojrzeniach, interesach, ale również unikalnej i ważnej wiedzy może się spotkać i podjąć realny dialog”.

Wystąpienia przedstawicieli Prezydium rozpoczął prof. dr hab. inż. Maciej Nowicki, dwukrotny były minister resortu środowiska (1991, 2007-2010), który zwrócił uwagę na to, że rola lasu i drewna jako surowca w gospodarce wraz z postępem technologicznym zmieniła się, i w ślad za tym powinna następować zmiana postrzegania lasu jako źródła innych niż gospodarcze usług ekosystemowych, co wymaga zwiększenia roli nadzoru społecznego nad lasami. W kuluarach narady z Profesorem Maciejem Nowickim rozmawiała Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Mocniejsza ochrona

Punktem wyjścia do dalszych dyskusji na sesji inauguracyjnej były koncepcje wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie, przedstawione przez przedstawicieli Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i organizacji społecznych (Klub Przyrodników), oraz cykl referatów dotyczących aktualnych uwarunkowań społecznych, gospodarczych, ekonomicznych i klimatycznych gospodarki leśnej.

Narada miała formę otwartej dyskusji z udziałem zaproszonych gości, a podczas sesji inauguracyjnej podkreślano wagę wielu kwestii przyrodniczych, gospodarczych i społecznych, takich, jak m.in. rola lasów w radzeniu sobie z globalnym kryzysem klimatycznym i kryzysem różnorodności biologicznej, wartość usług ekosystemowych świadczonych przez lasy, zwiększenie nadzoru nad lasami i partycypacji społecznej w gospodarce leśnej, sprawiedliwa transformacja uwzględniająca sytuację ekonomiczną pracowników branży drzewnej i usług leśnych i ich rodzin, wykorzystanie dotychczasowego dorobku (m.in. zawieszonych prac nad Narodowy Programem Leśnym), stworzenie nowoczesnych ram prawnych, odpowiadających na współczesne wyzwania gospodarki leśnej.

Profesjonalny monitoring środowiska

Główny Inspektor Ochrony Środowiska prowadzi Państwowy Monitoring Środowiska (PMŚ), który jest systemem pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i  rozpowszechniania informacji o stanie środowiska. Najważniejszym celem funkcjonowania PMŚ jest zapewnianie w sposób systemowy wiarygodnych informacji o stanie środowiska i prognozach zmian tego stanu, w tym również dotyczących przyrody, której monitoring jest jednym z podsystemów PMŚ.

W ramach monitoringu przyrody realizowane są zadania obejmujące swoim zakresem zarówno wyłącznie obszar lasów (jak monitoring lasów), jak również dotyczące gatunków i siedlisk przyrodniczych czy też geoekosystemów leśnych i nieleśnych (monitoring ptaków, gatunków i siedlisk przyrodniczych, ZMŚP). Zakres PMŚ, w tym monitoringu przyrody, określony jest w wieloletnich strategicznych oraz wykonawczych programach Państwowego Monitoringu Środowiska.

{"register":{"columns":[]}}