W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Kielcach

14.10.2022

W siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach odbyła się konferencja prasowa w związku z utworzeniem Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Kielcach.

WIOŚ Kielce

W spotkaniu, którego gospodarzem był Zbigniew Koniusz – Wojewoda Świętokrzyski, udział wzięli: Krzysztof Gołębiewski – p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Wiesław Czechowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej, Witold Bruzda - Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Kielcach oraz Filip Jędrzejkiewicz – Naczelnik Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Konferencja została poświęcona tematyce związanej z przeciwdziałaniem oraz wykrywaniem przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku w kontekście utworzenia nowego wydziału w WIOŚ w Kielcach.

- Otwarcie Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Kielcach to ważny moment. Cieszę się, że kolejny region odpowiada na nasilające się przestępcze procedery przeciwko środowisku – wskazał p.o. Zastępcy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.

Od 2019 roku, po zmianach organizacyjnych w funkcjonowaniu Inspekcji Ochrony Środowiska, w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Kielcach w Wydziale Inspekcji utworzono 3 działy, w tym Dział do walki z szarą strefą, którego podstawowym zadaniem było ujawnianie przestępstw gospodarczych w sferze ochrony środowiska.

Rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad i sposobu organizacji wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska oraz ich delegatur umożliwiono tworzenia komórek organizacyjnych dedykowanych zwalczaniu przestępczości środowiskowej.

Na tej podstawie, Wojewoda Świętokrzyski Zarządzeniem z dnia 30 września 2022 r. nadał nowy Statut oraz zatwierdził nowy Regulamin Organizacyjny Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, zgodnie z którym z dniem 1 października 2022 r. do życia został powołany nowy wydział - Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej.

Utworzenie nowego Wydziału ma na celu zintensyfikowanie działań ukierunkowanych na zwalczanie szeroko pojętej przestępczości przeciwko środowisku. Do zadań powołanej jednostki organizacyjnej należy przede wszystkim wykonywanie kontroli interwencyjnych i pozaplanowych w stosunku do wybranych, nielegalnie działających podmiotów oraz przeprowadzanie szeroko rozumianych czynności rozpoznawczych i przygotowawczych przy wykorzystaniu nowoczesnych środków technicznych i metod dopuszczonych dla Inspekcji Ochrony Środowiska. 

Powołanie do życia nowego Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej jest odpowiedzią na nasilający się przestępczy proceder przeciwko środowisku naturalnemu.                 

                     Najważniejsze zadania Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej:

 

  • Prowadzenie spraw z zakresu przeciwdziałania i wykrywania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku samodzielnie bądź we współpracy z organami administracji państwowej, organami samorządowymi, sądami, prokuraturą, inspekcjami i służbami uprawnionymi do ścigania przestępstw i wykroczeń oraz organizacjami społecznymi, w tym uczestniczenie w postępowaniach lub czynnościach prowadzonych przez te organy.
  • Prowadzenie działań rozpoznawczych w przypadku zgłaszanych interwencji dotyczących zanieczyszczenia środowiska na terenie województwa świętokrzyskiego. Działania realizowane będą przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
  • Prowadzenie baz danych oraz analiz niezbędnych do ujawniania i przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku, w szczególności w zakresie ograniczenia tzw. "szarej strefy" występującej na rynku gospodarowania odpadami
  • Współpraca z GIOŚ, w tym przygotowywanie odpowiednich materiałów i analiz w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów i poważnych awarii.

 

 

 

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}