W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podwyższona ilość złotej algi w Czernicy

21.04.2023

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska od 13 kwietnia br. prowadzi stałe badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. W zbiorniku Czernica, pomimo niskiego zasolenia wody, zaobserwowano znaczne ilości złotej algi. O sytuacji powiadomiono Centrum Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Wody Polskie.

Rozszerzyliśmy badania monitoringu interwencyjnego o kolejne punkty

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w związku z sytuacją śnięcia ryb w zbiorniku Czernica (starorzecze Odry), wprowadził dodatkowe badania w ramach monitoringu interwencyjnego. Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ badają teraz pięć okolicznych zbiorników. Pomiary odbywają się w lokalizacjach: Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Czernica, zbiornik Bajkał, Zalew Prężyce oraz Kanał Śluzy Miejskiej Wrocław Osobowice. W ramach monitoringu interwencyjnego prowadzone są pomiary terenowe tj.  tlen rozpuszczony, pH, przewodność oraz badania laboratoryjne m.in. biogeny (fosfor ogólny, azot ogólny) oraz fitoplankton pod kątem ilości złotej algi.

Ostatnie badania (17 kwietnia br.) wykazały w zbiorniku Czernica znaczne podwyższenie ilości Prymnesium Parvum, w porównaniu do danych z 13 kwietnia, gdy stwierdzono 3 mln komórek złotej algi na litr wody.  W pobranych próbkach z 17 kwietnia pojawiło się aż 47 mln komórek złotej algi na litr wody. Liczba ta zbliża się do pierwszego stopnia zagrożenia (określonego na poziomie 50 mln os/l.), który wynika z  poziomów alarmowych opracowanych w ramach monitoringu interwencyjnego. Przy takich ilościach istnieje ryzyko powstania zakwitu. Dlatego Główny Inspektor Ochrony Środowiska postanowił natychmiast powiadomić Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Wody Polskie oraz inne służby państwowe.

Warto podkreślić, że zasolenie w zbiorniku Czernica jest obecnie na niskim poziomie, co potwierdzają próbki pobrane przy ocenie ilości złotej algi. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco.

Przypomnijmy, że badania na Odrze w ramach monitoringu interwencyjnego są zamieszczane na stronie internetowej www.gov.pl/web/odra

{"register":{"columns":[]}}