W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Policjanci z Opoczna zlikwidowali nielegalne składowisko toksycznych odpadów

04.10.2022

Policjanci wyprowadzają zatrzymanych

W magazynie znajdowały się beczki i pojemniki z tysiącami litrów toksycznych substancji. Wszyscy zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z opoczyńskiego wydziału kryminalnego, ustalili, że w jednej z miejscowości w gminie Drzewica, w wynajmowanym magazynie mogą być nielegalnie przechowywane, niebezpieczne dla życia i zdrowia substancje chemiczne. 26 września 2022 roku, kryminalni potwierdzili uzyskane informacje. Policjanci o całej sprawie poinformowali prokuraturę i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Po analizie próbek pobranych substancji okazało się, że stanowiły one zagrożenie dla życia.

Mandaty i kary za przestępstwa środowiskowe są wyższe od 1 września 2022 roku. Wszystko dzięki nowelizacji prawa. Przypomnijmy, że projekt podwyższenia kar za zaśmiecanie środowiska poparty został przez wiele środowisk politycznych ponad podziałami. Zmiany w przepisach zapoczątkował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Nowe kary zostały wprowadzone w związku z potrzebą dostosowania kar adekwatnych do czynów przeciwko środowisku. Są również odpowiedzią na wzrost przestępczości środowiskowej w ostatnich latach. Tak samo jak powstanie Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej i wydziałów powstających w kolejnych województwach.

 W przypadku wspomnianych działań policjantów z Opoczna zastosowano zapis nowej ustawy. Obecnie za przestępstwa przeciw środowisku powodujące zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi grodzi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, a nie jak wcześniej od 3 miesięcy do 5 lat, co nie pozwalało m.in. na stosowanie aresztu tymczasowego.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}