W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomiary jakości powietrza prowadzone przez GIOŚ są najbardziej wiarygodne. Sprawdź, dlaczego

12.01.2024

Referencyjne stacje pomiarowe GIOŚ są najbardziej wiarygodnym, rzetelnym i łatwo dostępnym źródłem informacji na temat jakości powietrza w Polsce, a Krajowe Laboratorium Referencyjne GIOŚ zostało uznane za najlepsze w Europie w badaniach pyłu zawieszonego. Wyniki pomiarów z 288 stacji w całym kraju są w prosty sposób dostępne dla każdego – na portalu "Jakość Powietrza" i w aplikacjach mobilnych GIOŚ.

Stacja pomiaru

W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM EPIZODU SMOGOWEGO (Z POWODU NISKICH TEMPERATUR I BEZWIETRZNEJ POGODY) PRZYPOMINAMY, ŻE BIEŻĄCE WYNIKI POMIARÓW ORAZ CODZIENNE KOMUNIKATY O JAKOŚCI POWIETRZA ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE www.powietrze.gios.gov.pl

Warto wiedzieć, że zgodnie z prawem (ustawa z dnia 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska) to Główny Inspektorat Ochrony Środowiska odpowiada za monitoring jakości powietrza w Polsce.

Potwierdzona jakość

Nasze pomiary wykonywane są metodami referencyjnymi lub przy użyciu metod równoważnych metodom referencyjnym. Co to oznacza? Referencyjne metody pomiaru zanieczyszczeń to takie, które w wyniku prowadzonych wieloletnich badań naukowych zostały wskazane jako najlepsze. Są określone normami i pozwalają uzyskać najdokładniejszy i najbardziej rzeczywisty wynik pomiaru.

Aby dane zostały uznane za wiarygodne, urządzenia pomiarowe wraz z aparaturą pomocniczą muszą na bieżąco podlegać wzorcowaniu, kalibracji, przeglądom, serwisowi. Finalnie dane muszą być poddane kilkustopniowej weryfikacji. Tak właśnie jest w przypadku pomiarów GIOŚ. Wykonywane przez nas badania są objęte systemem zapewnienia i kontroli jakości. Czuwa nad tym powołane w ramach GIOŚ Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego.

Laboratorium GIOŚ najlepsze w UE

Posiadamy potwierdzone bardzo wysokie kompetencje w realizacji badań jakości powietrza, czego dowodem są sukcesy na arenie międzynarodowej. W 2022 r. Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego GIOŚ, w ramach badań porównawczych zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM2,5/PM10, zostało ocenione przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej najlepiej pośród 20 laboratoriów z krajów UE biorących udział w badaniach. Uzyskujemy także sukcesy w badaniach porównawczych z zakresu zanieczyszczeń gazowych. [Zobacz raport Wspólnego Centrum Badawczego (JRC)]

Szeroki zakres pomiarów

W ramach monitoringu jakości powietrza badamy i oceniamy stan zanieczyszczenia powietrza zgodnie z przepisami prawa krajowego i unijnego. Sieć stacji pomiarowych jakości powietrza w Polsce jest bardziej rozbudowana niż wymagają od nas tego przepisy dyrektyw unijnych. Na stacjach prowadzone są automatyczne pomiary zanieczyszczeń gazowych: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, tlenku węgla i benzenu oraz  automatyczne i manualne pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.

Wyniki pomiarów powietrza, aktualizowane co godzinę, są dostępne w czasie rzeczywistym na portalu www GIOŚ „Jakość Powietrza” w Polsce oraz na urządzeniach mobilnych, poprzez aplikację. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy również trzydniowe prognozy jakości powietrza.

***

Monitoring jakości powietrza GIOŚ prowadzony jest zgodnie z ustawą z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska transponującą wymagania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z dnia 21 maja 2008 roku w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy, dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/107/WE z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie arsenu, kadmu, niklu, rtęci i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w otaczającym powietrzu, oraz dyrektywy Komisji (UE) 2015/1480 z dnia 28 sierpnia 2015 r. zmieniającej niektóre załączniki do dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady 2004/107/WE i 2008/50/WE ustanawiające przepisy dotyczące metod referencyjnych, zatwierdzania danych i lokalizacji punktów pomiarowych do oceny jakości powietrza.

{"register":{"columns":[]}}