W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Reprezentacja GIOŚ na konferencji „EEA-Eionet Day” w Kopenhadze

08.03.2023

1 marca 2023 r. Europejska Agencja Środowiska zorganizowała konferencję „EEA-Eionet Day” (Dzień EEA-EIONET). Było to największe w historii zgromadzenie ekspertów EEA i Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. Pierwsza część spotkania transmitowana była także on-line, co pozwoliło na liczny w niej udział ekspertów krajowych sieci EIONET. Ze strony GIOŚ bezpośrednio w całości wydarzenia w Kopenhadze uczestniczyły: Anna Katarzyna Wiech, Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska, pełniąca rolę z-cy członka Zarządu EEA, i Małgorzata Bednarek z ww. Departamentu, pełniąca rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy z EEA w ramach EIONET.

Prelegenci podczas konferencji EEA-EIONET Day

Konferencja była wydarzeniem szczególnym, zorganizowanym w związku ze zbliżającym się końcem kadencji obecnego Dyrektora Wykonawczego EEA, który pełni tę rolę już 10 lat, oraz modernizacją Europejskiej Sieci Informacji i Obserwacji Środowiska EIONET. Celem wydarzenia było podkreślenie pozycji EEA i EIONET jako kluczowych dostawców kompleksowej i rzetelnej wiedzy dotyczącej środowiska i powiązanej z nim jakości życia, w świetle potrzeb wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu i 8. Programu Działań na rzecz Środowiska oraz Strategii EEA/EIONET na lata 2021-2030.

Współpraca i wymiana wiedzy 

Program konferencji objął m.in. wystąpienia i panel dyskusyjny z udziałem m.in. Dyrektora Wykonawczego EEA Hansa Bruyninckxa i Przewodniczącej Zarządu EEA Laury Burke, prezentację najnowszych produktów EEA, równoległe warsztaty tematyczne oraz sesje i wydarzenia służące wymianie wiedzy o projektach i działaniach realizowanych przez EIONET i wzmocnieniu wzajemnych kontaktów.

Zintegrowane podejście w ocenach środowiska

Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu Hans Bruyninckx, różne organizacje mogą tworzyć dane, ale „to, co robimy z danymi, czyni nas unikalnym”.  Nie chodzi o wysyłanie danych do EEA czy KE, lecz o tworzenie i łączenie wiedzy z „debatą polityczną”. Istotą jest budowanie innowacyjnej sieci współpracy gotowej do roli lidera w tworzeniu wiedzy i sterowaniu wsparciem dla polityki działań na poziomie europejskim i krajowym. Konieczne jest m.in. zintegrowane podejście w tworzeniu ocen stanu środowiska, uwzględnianie kwestii społeczno-ekonomicznych oraz złożoności i niepewności zachodzących i przyszłych zjawisk.

Konferencję poprzedziło pierwsze w tym roku spotkanie Krajowych Punktów Kontaktowych EEA/EIONET oraz warsztaty Komisji Europejskiej służące ewaluacji działalności EEA i EIONET w latach 2017-2021. W obydwu Polskę reprezentowała Małgorzata Bednarek z DMŚ GIOŚ, pełniąca rolę polskiego Krajowego Punktu Kontaktowego.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}