W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rola IOŚ w zwalczaniu przestępstw przeciwko środowisku

15.11.2022

Zakończyło się pierwsze webinarium edukacyjne organizowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W spotkaniu, które odbyło się w formule on-line dostępnej dla wszystkich chętnych, udział wzięli przedstawiciele GIOŚ, w tym p.o. z-cy GIOŚ Krzysztof Gołębiewski oraz zaproszeni goście.

Trzech mężczyzn oraz kobieta siedzą na białych fotelach. Jeden z mężczyzn czyta coś z kartki, pozostali patrzą się na niego. Tło jest w czarno białej tonacji. Znajduje się na nim napis i logo GIOŚ

Rola Inspekcji Ochrony Środowiska w zwalczaniu przestępstw środowiskowych była tematem pierwszego z serii pięciu webinariów edukacyjnych organizowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach projektu „Droga do czystego środowiska”. Rozmówcami prowadzącego webinarium dr Jacka Chedy, wykładowcy z Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, byli:

  • Krzysztof Gołębiewski, p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska,
  • prof. Piotr Kosiak, Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku,
  • Anna Kowalczyk, specjalista w Departamencie Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

Spotkanie rozpoczęło się od omówienia konkretnych działań Inspekcji Ochrony Środowiska w temacie przestępczości środowiskowej. Anna Kowalczyk podkreśliła, że głównymi zadaniami GIOŚ w tej kwestii jest ujawnianie przestępstw przeciwko środowisku oraz ujawnianie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu. Specjalistka z DZPŚ GIOŚ przedstawiła trzy wskaźniki obrazujące pozytywne tendencje, które przyniosła nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska – notorycznie spadająca liczba pożarów odpadów, zwiększająca się liczba ujawnionych miejsc porzucania lub nielegalnego deponowania odpadów oraz wzrastająca liczba kierowanych przez Inspekcję zawiadomień o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Kolejny rozmówca, prof. Piotr Kosiak z Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, zwrócił uwagę jak ważna w społeczeństwie jest budowa świadomości ekologicznej. Jego zdaniem wyższa świadomość ekologiczna i opieranie się na przestrzeganiu pewnego systemu norm moralnych dotyczących otaczającego nas świata, doprowadziłyby do zmniejszonej ilości przestępstw środowiskowych w Polsce. Pan Profesor podkreślił, że za występowanie przeciwko przyrodzie, poza odpowiedzialnością karną, grozi odpowiedzialność moralna, gdyż niszcząc nasze otoczenie, niszczymy kawałek świata, który sami tworzymy.

p.o. z-cy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski przybliżył system prawny, dotyczący przeciwdziałania i zwalczania przestępczości środowiskowej, aktualnie obowiązujący w Polsce. Przedstawiony został katalog przestępstw przeciwko środowisku, zawierający odnośniki do przepisów Kodeksu karnego. Minister Gołębiewski krok po kroku przedstawił najnowsze zmiany w niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej, porównując i wskazując na różnice, które przyczynią się do ograniczania działalności przestępczej w tym zakresie.

Po rozmowie odbyła się runda pytań, które obserwujący wydarzenie zadawali na czacie, podczas trwania spotkania.

Dziękujemy wszystkim za obecność na webinarium oraz zapraszamy do udziałów w kolejnych!

Webinaria są organizowane w ramach projektu pn. ,,Droga do czystego środowiska - program edukacyjno-promocyjny na rzecz wzmocnienia świadomości społecznej korzystania ze środowiska z poszanowaniem ogólnie przyjętych zasad i norm” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}