W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozwijamy stronę internetową poświęconą jakości powietrza

05.03.2024

Uruchomiliśmy nowy moduł na portalu Jakość Powietrza GIOŚ. Jest on poświęcony tematyce chemizmu opadów atmosferycznych. Strona w nowoczesny, ciekawy i przyjazny sposób udostępnia dane o depozycji atmosferycznej, zarówno w ramach nowego systemu pomiarów, jak i systemu, który funkcjonował do 2023 r.

Screen strony

Jeśli interesuje Cię tematyka chemizmu opadów, obciążenia obszarów leśnych, gleb i wód powierzchniowych związkami zakwaszającymi, biogennymi oraz metalami ciężkimi deponowanymi z powietrza, koniecznie odwiedź naszą nową stronę internetową! Znajdziesz tam:

  • wyszukiwarkę wyników pomiarów z możliwością ich pobierania;
  • szczegółowe informacje o sieci pomiarowej i zakresie badań prowadzonych na poszczególnych stacjach;
  • mapy prezentujące rozkład przestrzenny ładunków i stężeń zanieczyszczeń w opadach oraz wysokości opadu w nowej odsłonie, ułatwiającej analizę i interpretację danych;
  • informację o programie i metodach badań;
  • tematyczne publikacje i opracowania.

Na stronie udostępniane będą dane o depozycji atmosferycznej z nowoczesnego systemu pomiarów GIOŚ. Na potrzeby budowy tego systemu GIOŚ zakupił 19 kolektorów opadu mokrego, 4 deszczomierze oraz sprzęt pomocniczy do laboratoriów.

Nowy moduł portalu Jakość Powietrza GIOŚ dostępny jest bezpośrednio pod adresem https://powietrze.gios.gov.pl/depoz/ lub z poziomu portalu Jakość Powietrza, po rozwinięciu Menu > Chemizm opadów atmosferycznych.  Strona zastępuje dotychczasową zakładkę dotyczącą chemizmu opadów atmosferycznych.

Projekt realizowany wspólnie z norweskim Instytutem Badań Klimatu i Środowiska NILU

Moduł portalu Jakość Powietrza GIOŚ poświęcony tematyce chemizmu opadów atmosferycznych, jest jednym z efektów realizacji projektu pn. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”, w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszaru „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Celem projektu było jednocześnie zaprojektowanie i wdrożenie systemu monitorowania chemizmu opadów w Polsce w taki sposób, by możliwe było wykonywanie badań w sposób ujednolicony w skali kraju, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej projektu.

Zwieńczeniem realizacji tego projektu jest także konferencja podsumowująca, którą GIOŚ organizuje 5 marca 2024 r. w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}