W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Upały powodują spadek poziomu tlenu w rzekach. Wyniki państwowego monitoringu środowiska

28.06.2023

Wraz z nadejściem lata i wysokich temperatur, w rzekach i zbiornikach pojawia się przyducha. Z badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska prowadzonych w ramach państwowego monitoringu środowiska wynika, że w czerwcu odnotowano 64 przypadki gwałtownego spadku tlenu rozpuszczonego w rzekach.

Natlenianie wody w Kanale Gliwickim

Kiedy powstaje przyducha?
Od kilku tygodni temperatura powietrza w kraju rzadko spada poniżej 20 st. C. Takie warunku termiczne powodują m. in. wzrost temperatury wody w rzekach, kanałach i zbiornikach - w wielu punktach pomiarowych termometry wskazują ponad 20 st. C.
Wszystko to sprzyja powstawaniu przyduchy – czyli naturalnego zjawiska polegającego na spadku zawartości tlenu w wodzie. Przyducha może być również efektem gwałtownych opadów deszczu, zmywających z powierzchni ziemi materię organiczną, która ulega procesom gnilnym, co w efekcie prowadzi do spadku zawartości tlenu. 

Przyducha niekorzystnie wpływa na ekosystemy rzek lub zbiorników wodnych, może prowadzić do śnięcia ryb, obumierania skorupiaków i innych organizmów wodnych.


Spadki poziomu tlenu w rzekach
Z danych państwowego monitoringu środowiska (PMŚ) wynika, że od początku czerwca w Polsce odnotowano 64 przypadki spadku poziomu tlenu rozpuszczonego poniżej 4 mg/l, co może prowadzić do przyduchy. Najczęściej to zjawisko notowane było na terenie województwa mazowieckiego (21) i zachodniopomorskiego (10).
Przyducha może występować niemal na całym świecie. Według ostatnich doniesień medialnych z podobnym problemem mieli do czynienia mieszkańcy Berlina, gdzie po intensywnych opadach deszczu, z uwagi na brak tlenu w wodzie w kanałach pojawiły się setki martwych ryb.


Gdzie sprawdzić wyniki?
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska na bieżąco monitoruje sytuację na polskich rzekach, kanałach, w zbiornikach i jeziorach. Badania prowadzone są w ramach PMŚ. Dodatkowo, na Odrze, jej dopływach, w kanałach i starorzeczach wprowadzony został tzw. monitoring interwencyjny, wspomagany całodobowym monitoringiem automatycznym. Wyniki badań dot. Odry publikowane są na stronach: https://www.gov.pl/web/odra/badania-odry oraz https://pomiary.gios.gov.pl/.

{"register":{"columns":[]}}