Upowszechnianie i ułatwianie dostępu do informacji o jakości powietrza w Polsce poprzez utworzenie nowego Portalu „Jakość Powietrza” Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wraz z usługami API - projekt finansowany z Funduszu Spójności w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska uzyskał dofinansowanie ze środków Funduszu Śpójności w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. W dniu 11 września 2025 roku podpisano umowę o dofinansowanie projektu FENX.01.05-IW.01-0002/25 pn. „Upowszechnianie i ułatwianie dostępu do informacji o jakości powietrza w Polsce poprzez utworzenie nowego Portalu „Jakość Powietrza” Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wraz z usługami API”.
Całkowita wartość projektu: 5 000 000 zł
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 4 250 000 zł
Okres realizacji projektu: od 30 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Cel projektu
Celem projektu jest zapewnienie społeczeństwu i organom administracji efektywniejszego, sprawnego, prostego i powszechnego dostępu do informacji o jakości powietrza w Polsce, poprzez stworzenie nowego portalu Jakość Powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wraz z usługami API i dostosowanie technologiczne aplikacji mobilnej Jakość powietrza w Polsce. Nowy portal „Jakość Powietrza”, stanowiący kompleksowe źródło informacji w zakresie monitoringu jakości powietrza, zapewni szybki, prosty i intuicyjny dostęp do informacji o jakości powietrza z myślą o każdym użytkowniku.
Zadania
Projekt zakłada opracowanie koncepcji wizualnej, funkcjonalnej i technicznej nowego Portalu „Jakość Powietrza” GIOŚ wraz z usługami API - celem zadania jest opracowanie koncepcji wizualnej, funkcjonalnej i technicznej narzędzi informatycznych GIOŚ do udostępniania informacji o jakości powietrza utworzonych we współczesnej technologii. Początkowy etap realizacji zadania obejmie analizę obecnego stanu i potrzeb modernizacyjnych GIOŚ poprzez badania użytkowników. Koncepcja ta będzie zawierać szczegółowy projekt zmian w zakresie rozbudowy funkcjonalności oraz zmiany układu z uwzględnieniem podejścia user experience (doświadczeń użytkownika), a także opis wymagań technicznych i funkcjonalnych nowych narzędzi. Opracowywana koncepcja będzie zakładać wykorzystanie technologii zapewniających poprawę użyteczności portalu i aplikacji mobilnej, wdrożenie nowoczesnych rozwiązań graficznych i optymalizację układu, ułatwienie i usprawnienie dostępu do danych poprzez przejrzystą i szybką prezentację informacji, ulepszenie funkcjonalności poprzez zoptymalizowaną strukturę nawigacji, oraz udostępnianie użytkownikom nowoczesnych narzędzi do analizy i pobierania danych o jakości powietrza.
W oparciu o opracowaną koncepcję wizualną, funkcjonalną i techniczną, utworzony zostanie nowy portal „Jakość Powietrza” GIOŚ wraz dostosowaniem technologicznym usług API udostępniających informacje o jakości powietrza i aplikacji mobilnej „Jakość Powietrza w Polsce”. Zadanie to będzie obejmowało projektowanie architektury, interfejsu użytkownika i struktury danych, tworzenie prototypów i makiet, implementację, kodowanie aplikacji, tworzenie dokumentacji, testowanie i wdrożenie narzędzi.
Grupy docelowe
Obywatele, GIOŚ, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jednostki samorządu terytorialnego, organizacje
pozarządowe.
Efekty, rezultaty projektu
Efektem realizacji projektu będzie utworzenie nowego portalu Jakość Powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wraz z usługami API i dostosowanie aplikacji mobilnej Jakość powietrza w Polsce, które zapewnią społeczeństwu i organom administracji efektywniejszy, sprawny i powszechny dostęp do informacji o jakości powietrza w Polsce.
Postępy w realizacji projektu
W ramach realizacji projektu, w IV kwartale 2025 roku zrealizowano zamówienie pn. Opracowanie koncepcji wizualnej, funkcjonalnej i technicznej nowego Portalu „Jakość Powietrza” GIOŚ wraz z usługami API. Na wstępnym etapie prac Wykonawca przeprowadził audyt aktualnej wersji portalu "Jakość Powietrza" i aplikacji mobilnej "Jakość Powietrza w Polsce" w celu oceny użytkowej tych narzędzi, a także przygotował i przeprowadził badania ankietowe użytkowników portalu, w tym osób ze szczególnymi potrzebami. W oparciu o wyniki audytów i ankiet dokonano oceny interakcji pomiędzy użytkownikiem a interfejsem w kontekście wymagań i oczekiwań poszczególnych grup docelowych wobec nowego portalu i aplikacji mobilnej. Analizy te stanowiły podstawę do dalszych prac, w ramach których opisano koncepcję wizualną, funkcjonalną i techniczną nowego Portalu „Jakość Powietrza” GIOŚ wraz z usługami API i aplikacji mobilnej "Jakość Powietrza w Polsce". Koncepcja zawiera również wstępne projekty graficzne nowych narzędzi.