W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca przygraniczna w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów

12.10.2022

W październiku odbyło się spotkanie polskich i niemieckich przedstawicieli instytucji bezpośrednio zaangażowanych we współpracę przygraniczną w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów. Spotkanie, które odbyło się w Niemczech, było kolejnym spotkaniem służb obu krajów. W ramach agendy spotkania, przeprowadzono wspólną akcję kontroli pojazdów przewożących odpady.

Meżczyźni i kobiety w odblaskowych kamizelkach stoją przez naczepą tira, która jest odsłonięta. W środku naczepy znajdują się betonowe słupki. Obok tira stoi szaro-niebieski samochód niemieckich służb.

W dniach 5-7 października przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, lubuskiego i zachodniopomorskiego WIOŚ oraz Krajowej Administracji Skarbowej uczestniczyli w polsko-niemieckim spotkaniu roboczym Urzędów Ochrony Środowiska w sprawie transgranicznego przemieszczania odpadów we Frankfurcie nad Odrą. Spotkanie to było kontynuacją współpracy rozpoczętej w 2019 r., w ramach „Warsztatów na temat zwalczania transgranicznej przestępczości związanej z odpadami w polsko-niemieckim regionie przygranicznym“. Celem spotkania była wymiana na szczeblu roboczym doświadczeń i opinii o aktualnej sytuacji w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów oraz omówienie konkretnych przypadków, jak również podejścia do rozwiązań w zakresie praktycznego wdrażania i dalszego rozwoju regulacji prawnych. Obie strony zadeklarowały kontynuację współpracy w tym obszarze.

Ponadto przeprowadzono wspólną akcje kontrolną, w której wzięli udział urzędnicy Federalnego Urzędu Transportu Towarowego, przedstawiciele niemieckich organów ochrony środowiska i inspektorzy z Polski. Łącznie skontrolowano 13 transportów, z których 7 zawierało odpady. W 4 transportach stwierdzono nieprawidłowości, a jeden uznano za nielegalny.

{"register":{"columns":[]}}