W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykrywalność to skuteczność. Ponad tysiąc dwieście przypadków naruszeń potwierdzonych przez GIOŚ

28.07.2023

Liczba zgłoszeń o interwencję wpływających do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za pomocą specjalnie stworzonego formularza pn. „zgłoś interwencję” wciąż rośnie. W 2023 roku liczba ta zwiększyła się aż 8-krotnie w stosunku do roku 2021. Od początku działania formularza Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ w wyniku prowadzonych kontroli potwierdził 1 275 przypadków naruszenia przepisów o ochronie środowiska. Pamiętajmy, że potwierdzeniem skuteczności służb jest wysoka wykrywalność a wykrywalność to skuteczność.

Inspekcja Ochrony Środowiska DZPŚ

Od 21 czerwca 2021 na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska funkcjonuje formularz „zgłoś interwencję”, za pomocą którego każdy może dodać zgłoszenie dotyczące niepokojących sytuacji i  naruszeń w środowisku. Dodatkowo 20 października 2022 roku w porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów formularz został dołączony do aplikacji mobilnej mObywatel.

Dzięki wysokiej funkcjonalności tego elektronicznego rozwiązania GIOŚ umożliwił obywatelom szybki i łatwy dostęp do zgłaszania wszelkich przypadków związanych z niewłaściwym postępowaniem z odpadami. Formularz posiada możliwość dodania opisu, zdjęć oraz podania geolokalizacji w celu określenia konkretnego miejsca zdarzenia bez konieczności wpisywania adresu. Jest to szczególnie pomocne w przypadku, gdy naruszenia mają miejsce „w terenie”, np. porzucenia śmieci w lesie, kiedy niemożliwe jest wskazanie dokładnego adresu.

Formularz „zgłoś interwencję” skutecznym narzędziem pozwalającym namierzyć przestępców środowiskowych  

Z roku na rok liczba zawiadomień dodawanych przez formularz  „zgłoś interwencję” znacząco wzrasta. Od początku działania formularza DZPŚ GIOŚ odnotował 11 463 zgłoszeń dotyczących różnych komponentów środowiska. W 2021 r. wpłynęło 851 takich wniosków  a potem kolejno w 2022 r. 3 288 zgłoszeń oraz 7 324 w roku obecnym.

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ na bieżąco analizuje pozyskane zgłoszenia i na tej podstawie podejmuje niezbędne działania operacyjne. Spośród 851 zgłoszeń z  2021 r. DZPŚ GIOŚ potwierdził 354 z nich. Najczęściej naruszenia dotyczyły porzucenia odpadów lub ich nielegalnego zdeponowania, składowana bądź zakopywania.  W 2022 r. w wyniku działań kontrolnych DZPŚ GIOŚ wykrył 921 przypadków działań na szkodę środowiska,  z czego największa ilość dotyczyła zanieczyszczenia środowiska, wody lub gleby.

Dane jednoznacznie wskazują, że wprowadzenie możliwości elektronicznego informowania o naruszeniach w środowisku stało się efektywnym narzędziem  w walce tymi, którzy łamią przepisy ustawy o ochronie środowiska, a formularz „zgłoś interwencję” jest jednym ze skutecznych narzędzi do lokalizowania i wykrywania nieprawidłowości lub procederów przestępczych w środowisku.

DZPŚ  ściga przestępczość środowiskową oraz szkoli funkcjonariuszy, aby wspólnie uderzać w mafie śmieciowe

Przeciwdziałanie przestępstwom środowiskowym oraz walka z szarą strefą i współpraca z organami ścigania to priorytet dla Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ.

Aby skutecznie realizować tę walkę w strukturze DZPŚ GIOŚ funkcjonują wysoce wyspecjalizowane jednostki organizacyjne: Wydział postępowań i prewencji, Zespół ds. stosowania techniki specjalnej, Wydział interwencyjno-operacyjny a także Zespół ds. Analiz  organizacyjno-finansowych. Podczas kontroli specjaliści z Zespołu do spraw stosowania Techniki Specjalnej DZPŚ GIOŚ stosują m.in. techniki fotogrametryczne przy użyciu dronów, które pozwalają na mapowanie terenu wyrobiska w formacie 2D i 3D, a także inne metody geodezyjne np. pomiary odbiornikami GNSS. Od 2020 r. inspektorzy  przeprowadzili 244 obloty dronami, a od 2021 r. wykonali też 32 badania z użyciem georadaru.  

Działania realizowane przez te jednostki są prowadzone przez zespół wykwalifikowanych ekspertów, w tym również byłych pracowników służb mundurowych, którzy posiadają bogate doświadczenie w dziedzinie egzekwowania przepisów i ścigania przestępstw. To ludzie, którzy doskonale znają procedury śledcze, techniki dochodzeniowe, co skutkuje ich wysoką skutecznością w walce z przestępczością środowiskową. 

DZPŚ GIOŚ prowadzi szeroko zakrojone działania na szczeblu ponad wojewódzkim dzięki powołaniu w swoich strukturach również tzw. Zespołów Terenowych ds. Interwencyjnych. Aktualnie zostały one utworzone w Krakowie, Mielcu i Opolu.

Ponad to inspektorzy DZPŚ GIOŚ stale podejmują wspólne działania kontrolne we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Krajowej Administracja Skarbowej oraz Inspekcji Transportu Drogowego i Policji a z uwagi na wysoki stopień wykwalifikowania swoich pracowników DZPŚ GIOŚ zorganizował cykl szkoleń dla Policjantów, w ramach którego do czerwca 2024 r. przeszkolonych zostanie aż 1200 funkcjonariuszy.

DZPŚ GIOŚ kładzie duży nacisk na kooperacje ze służbami mundurowymi co pozwala na wspólne skuteczne działania polegające na identyfikowaniu i rozpracowywaniu sieci przestępczych działających na szkodę środowiska. Od 2021 r. inspektorzy DZPŚ wykonali 391 analiz, na potrzeby własne i innych służb. 

{"register":{"columns":[]}}