W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu

Nie możesz znaleźć swojego e-dowodu (dowodu z warstwą elektroniczną)? Możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Dzięki tej usłudze nikt niepowołany nie będzie mógł używać twojego e-dowodu. Kiedy odnajdziesz e-dowód – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zgłoszenia zawieszenia, twój e-dowód zostanie unieważniony. Sprawdź, jak zawiesić swój e-dowód i jak cofnąć zawieszenie.

W tej usłudze możesz zgłosić zawieszenie lub cofnąć zawieszenie tylko swojego e-dowodu (dowodu z warstwą elektroniczną wydanego po 4 marca 2019 roku). Jeśli chcesz zgłosić lub cofnąć zawieszenie e-dowodu swojego dziecka lub innej osoby – przejdź do innej usługi.

Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu

Informacje:

Jeśli chcesz zgłosić zawieszenie lub cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu przez internet – potrzebujesz profilu zaufanego (eGO). Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość.

Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

 • Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Zawieszone zostają wszystkie certyfikaty w e-dowodzie i sam e-dowód. Nie możesz używać e-dowodu w tym czasie. 

  Wszystkie przypadki użycia twojego e-dowodu w czasie zawieszenia będą nieważne – nawet po cofnięciu zawieszenia. Na przykład jeśli masz w swoim e-dowodzie podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu e-dowodu, taki podpis nie będzie ważny.

  Jeśli masz w swoim e-dowodzie wgrany dodatkowo kwalifikowany podpis elektroniczny od prywatnego dostawcy, skontaktuj się z tym dostawcą. Usługa nie zawiesza tego podpisu.

  Po cofnięciu zawieszenia e-dowodu, twój dowód i wszystkie certyfikaty – na przykład certyfikat podpisu osobistego – odzyskują ważność. Możesz używać swojego e-dowodu.

 • Zawieś swój e-dowód, jeśli przypuszczasz, że wkrótce się odnajdzie. Maksymalny czas zawieszenia to 14 dni kalendarzowych.

  NIE zawieszaj e-dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji zgłoś utratę swojego e-dowodu – możesz to zrobić online.

 • Cofnij zawieszenie od razu, gdy odzyskasz e-dowód.

  Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia – twój e-dowód zostanie unieważniony na zawsze. W takiej sytuacji złóż wniosek o nowy e-dowód.

 • Każdy, kto ma:

  • dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód) wydany po 4 marca 2019 roku,
  • profil zaufany.
  1. Kliknij przycisk Zgłoś  lub cofnij zawieszenie e-dowodu.
  2. System przekieruje cię na stronę login.gov.pl. Zaloguj się profilem zaufanym.
  3. Zobaczysz status swojego e-dowodu i swoje dane – sprawdź je.
  4. Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:
   • jeśli twój e-dowód i certyfikaty są ważne – Czy chcesz zawiesić swój e-dowód?,
   • jeśli twój e-dowód i certyfikaty są zawieszone – Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu?.
  5. Kliknij przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu. Status twojego dowodu zostanie od razu zmieniony w Rejestrze Dowodów Osobistych. Szczegóły znajdziesz w sekcjach Zawieszenie e-dowodu oraz Cofnięcie zawieszenia e-dowodu.
  6. Na swoją skrzynkę ePUAP otrzymasz zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia.
 • Usługa jest bezpłatna.

 • Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych: 

  • jeśli zawiesisz e-dowód – od razu zostanie on zawieszony,
  • jeśli cofniesz zawieszenie e-dowodu – e-dowód od razu będzie ważny.
 • Pamiętaj! Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zgłoszenia zawieszenia – twój e-dowód zostanie unieważniony na zawsze. W takiej sytuacji złóż wniosek o nowy e-dowód.

  Więcej informacji o e-dowodzie znajdziesz na stronach:

 • Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny.  Zawieszone zostają wszystkie certyfikaty w e-dowodzie i sam e-dowód. Nie możesz używać e-dowodu w tym czasie.

  Wszystkie przypadki użycia twojego e-dowodu w czasie zawieszenia będą nieważne – nawet po cofnięciu zawieszenia. Na przykład jeśli masz w swoim e-dowodzie podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu, taki podpis nie będzie ważny.

  Jeśli masz w swoim dowodzie wgrany dodatkowo kwalifikowany podpis elektroniczny od prywatnego dostawcy, skontaktuj się z tym dostawcą. Usługa nie zawiesza tego podpisu.

  Po cofnięciu zawieszenia e-dowodu, twój dowód i wszystkie certyfikaty – na przykład certyfikat podpisu osobistego – odzyskują ważność. Możesz używać swojego e-dowodu.

 • Zawieś swój e-dowód, jeśli przypuszczasz, że wkrótce się odnajdzie. Maksymalny czas zawieszenia to 14 dni kalendarzowych.

  NIE zawieszaj e-dowodu, jeśli masz pewność, że już się nie odnajdzie. W takiej sytuacji zgłoś utratę swojego e-dowodu. 

 • Cofnij zawieszenie od razu, gdy odzyskasz e-dowód.

  Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia – twój e-dowód zostanie unieważniony na zawsze. W takiej sytuacji złóż wniosek o nowy e-dowód.

 • Każdy, kto ma dowód z warstwą elektroniczną (e-dowód) wydany po 4 marca 2019 roku.

  1. Zbierz wszystkie potrzebne dokumenty. Szczegóły znajdziesz w sekcji Co musisz przygotować.
  2. Złóż formularz w urzędzie gminy. Szczegóły znajdziesz w sekcji Gdzie składasz dokumenty.
 • W dowolnym urzędzie gminy.

 • Usługa jest bezpłatna.

 • Urzędnik od razu zarejestruje twoje zgłoszenie. Dostaniesz zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia.

  Zaświadczenie od urzędnika nie jest dokumentem tożsamości.

 • Pamiętaj! Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni od zawieszenia – twój dowód zostanie unieważniony na zawsze. W takiej sytuacji złóż wniosek o nowy dowód.

  Więcej informacji o e-dowodzie znajdziesz na stronach:

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 12:50

Instytucja odpowiedzialna za usługę: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

{"register":{"columns":[]}}