W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Na czerwonym tle schematycznie przedstawiony dowód osobisty, komputer i urządzenia elektroniczne oraz napis: Dowód osobisty z wastwą elektroniczną z czytynikiem i e-dowodemloguj się do e-usług bez loginu i hasła. Szybko, sprawnie i przyjemnie. Korzystaj z cyfrowego państwa.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

e-usługi

Funkcje e-dowodu

Jak używać e-dowodu

Bezpieczny e-dowód

Użycie e-dowodu jest zabezpieczone przy użyciu specjalnego protokołu. W tym celu zawsze wymagane jest podanie numeru dostępowego (CAN). Numer ten zamieszczony jest w warstwie graficznej dowodu osobistego w postaci sześciu cyfr na awersie i w postaci kodu kreskowego na rewersie blankietu dowodu osobistego. Ma to uniemożliwić dostęp - bez wiedzy i zgody obywatela - do elektronicznych danych zawartych w dowodzie. Dodatkowo, użycie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz podpisu osobistego wymaga podania odpowiednio kodu PIN1 lub PIN2, które osobiście nadaje posiadacz dowodu osobistego. Nikomu ich nie ujawniaj!

Od 7 listopada 2021 r. wydawane są nowe dowody osobiste z odciskami palców oraz z podpisem posiadacza. Dzięki temu dowody osobiste są jeszcze bardziej bezpieczne


Zabezpieczenia dokumentu przed fałszowaniem

Elementy widoczne w świetle widzialnym:

 

 

Dowód osobisty awers i rewers, którego niektóre fragmenty są oznaczone numerami od 1 do 14. Ponumerowane fragmenty są przedstawione w powiększeniu na kolejnym zdjęciu z opisami

 

 

Ponumerowane fragmenty awersu i rewersu dowodu osobistego w powiększeniu z opisami. Opisy przy powiększonych fragmentach awersu: 1 - hologram transparentny RP, 2 - element graficzny przedstawiający znak biometrii, zmieniający płynnie barwę od zielonej do fioletowej, 3 - MLI, 4 - mikroteksty pozytywowe, 5 - mikroteksty pozytywowe o zmiennej wysokości liter, 6 – linie giloszowe widoczne w VIS, 7 - przejście kolorystyczne A-B-A (druk irysowy) w obrębie linii giloszowych, 8 – tłoczenie, oznaczenie dla osób niewidomych, 9 – tłoczenie konturowe liter RP, 10 – tłoczenie linie giloszowe oraz mikroteksty, 11 – grawerowanie wypukłe. Opisy przy powiększonych fragmentach rewersu:12 – kod naniesiony w technice TLE umieszczony w obszarze MRZ, 13 - mikroteksty pozytywowe oraz negatywowe o zmiennej wysokości liter, 14 przejście kolorystyczne A-B-A (druk irysowy).

Pliki do pobrania

Aby móc korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu musisz zainstalować oprogramowanie do obsługi e-dowodu E-dowód menadżer.


Pobierz plik: E-dowód menedżer, wersja 4.3.0 dla systemu Windows
e-dowod-4.3.0.exe Rozmiar: 49MB
Pobierz plik: E-dowód menedżer, wersja 4.3.0 dla systemu macOS
e-dowod-4.3.0.dmg Rozmiar: 24MB
Pobierz plik: E-dowód menedżer, wersja 4.3.0 dla systemu Linux *
e-dowod-4.3.0.run Rozmiar: 43MB
Pobierz plikh: Instrukcja instalacji dla systemu Linux

Jeśli chcesz skorzystać z podpisu osobistego i podpisać nim dokument, który masz na swoim komputerze, musisz mieć oprogramowanie do podpisu osobistego E-dowód podpis elektroniczny. Aby korzystać z tych funkcji możesz użyć również aplikacji eDO App.


Pobierz plik: E-dowód podpis elektroniczny, wersja 1.9.106 dla systemu Windows 64 bit
eDOSign-1.9.106_x64.msi Rozmiar: 128MB
Pobierz plik: E-dowód podpis elektroniczny, wersja 1.9.106 dla systemu Windows 32 bit
eDOSign-1.9.106_x86.msi Rozmiar: 121MB
Pobierz plik: E-dowód podpis elektroniczny, wersja 1.9.106 dla systemu macOS
eDOSign-1.9.106.dmg Rozmiar: 140MB
Pobierz plik: E-dowód podpis elektroniczny, wersja 1.9.106 dla systemu Linux *
eDOSign-1.9.106.run Rozmiar: 144MB

*Wspierane dystrybucje: Debian Linux, Ubuntu Desktop Linux LTS, CentOS Stream Linux. Wyłącznie w wersji 64-bitowej.


{"register":{"columns":[]}}