W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Ambasador

Mariusz Maszkiewicz

Ambasador Mariusz Maszkiewicz

Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji

Absolwent Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie w 1993 roku uzyskał również tytuł doktora nauk humanistycznych. Pracę w dyplomacji rozpoczął w końcu 1990 roku, początkowo jako naczelnik Wydziału ds. Polonii, a następnie chargé d’affaires a. i. na Litwie, gdzie pełnił też funkcję zastępcy ambasadora. W 1994 roku zakładał konsulat w Grodnie i do 1997 roku był tam Konsulem Generalnym. W latach 1998-2002 pełnił funkcję Ambasadora RP na Białorusi. Od 2003 do 2006 roku prowadził działalność consultingową, skierowaną na wspieranie polskich przedsiębiorstw na rynkach krajów b. ZSRS. Od stycznia do listopada 2007 roku był doradcą ds. wschodnich w gabinecie politycznym Premiera Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2008-2009 pełnił w Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcję wicedyrektora w Departamencie Wschodnim. W 2009 roku ukończył kilkumiesięczny kurs studiów nad bezpieczeństwem w Marshall Center w Garmisch-Partenkirchen. Od 2010 do 2016 roku był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Służby Zagranicznej. Działał na rzecz poprawy warunków funkcjonowania polskiej służby zagranicznej. Jest autorem artykułów, ekspertyz i raportów dot. funkcjonowania Ministerstwa. Od maja do listopada 2013 roku pracował w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ. 

Ambasador Mariusz Maszkiewicz łączy pracę w dyplomacji z aktywnością akademicką i dydaktyczną. Jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prowadzi zajęcia dydaktyczne w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz sporadycznie na innych warszawskich uczelniach. Opublikował ponad 10 książek (monografii i prac zbiorowych), a także kilkadziesiąt artykułów i opracowań dotyczących stosunków międzynarodowych, antropologii, socjologii, historii i kultury. Część jego prac przetłumaczono na język angielski, litewski, ukraiński, białoruski i hiszpański.

Wyróżniony Krzyżem Wolności i Solidarności za działalność opozycyjną w latach osiemdziesiątych. W 2001 roku, z rąk Prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa, otrzymał Order Giedymina, zaś w 2012 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy przyznało mu honorowe odznaczenie Gwiazda Dyplomacji.

Zna języki angielski, rosyjski, niemiecki, litewski i białoruski. W stopniu komunikatywnym posługuje się językami ukraińskim i francuskim. Obecnie intensywnie uczy się gruzińskiego.  

{"register":{"columns":[]}}