W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau złożył roboczą wizytę w Gruzji

26.04.2023

WMR

Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau złożył roboczą wizytę w Gruzji w dniach 26-28 kwietnia. 

W trakcie wizyty minister spotkał się z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, premierem Iraklim Garibaszwili, ministrem spraw zagranicznych Ilią Darcziaszwili, oraz przedstawicielami gruzińskiej opozycji. 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z oświadczeniem ministra Zbigniewa Raua wydanym w trakcie jego pobytu w Tbilisi. 

 

OŚWIADCZENIE PRASOWE MINISTRA ZBIGNIEWA RAUA PO SPOTKANIU Z MINISTREM SPRAW ZAGRANICZNYCH GRUZJI ILIĄ DARCZIASZWILIM

Chciałbym bardzo podziękować Panu Ministrowi, Ilii Darcziaszwiliemu, za zaproszenie do złożenia roboczej wizyty w Gruzji, i okazanie słynnej na całym świecie gruzińskiej gościnności.

Gruzja i społeczeństwo gruzińskie tradycyjnie cieszą się w Polsce wielką sympatią, która ukształtowała się w czasach walki o niepodległość naszych państw, a także wspólnego przeciwstawiania się rosyjskiemu imperializmowi, którego ofiarą dziś jest Ukraina, a w 2008 roku padła również Gruzja.

Polska zawsze jednoznacznie opowiadała się po stronie aspiracji gruzińskiego społeczeństwa do życia w wolności, niepodległości, pokoju i suwerennego decydowania o wyborze modelu rozwoju, sojuszy i instytucji integracyjnych.

Wierzymy bowiem głęboko, że pokój i bezpieczeństwo Europy będzie można w pełni zagwarantować, gdy możliwa stanie się harmonizacja modelu rozwoju i bezpieczeństwa w skali całego kontynentu, gdy Europa – zgodnie z wielkim marzeniem polskiego papieża Jana Pawła II, sformułowanym w wystąpieniu w Parlamencie Europejskim, będzie wreszcie mogła oddychać oboma płucami, tradycjami Zachodu i Wschodu Europy.

Uważamy, że harmonizacja i niepodzielność europejskiego bezpieczeństwa, dążenie do zapewnienia równych warunków rozwoju w skali całej Europy, muszą prowadzić do praktycznego wdrożenia polityki otwartych drzwi przez Sojusz Północnoatlantycki i Unię Europejską. Na takim stanowisku stał prezydent Lech Kaczyński, który na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 roku opowiadał się stanowczo za przyznaniem Gruzji planu na rzecz członkostwa w Sojuszu, a gdy doszło do rosyjskiej agresji na Gruzję, stanął na czele państw regionu i społeczności międzynarodowej, aby agresję to zatrzymać. Właśnie z intencją powtrzymania rosyjskiego imperializmu i stworzenia wszystkim Europejczykom równych szans rozwoju, Unia Europejska uruchomiła wówczas z polskiej inicjatywy politykę Partnerstwa Wschodniego, którą objęta została także Gruzja.

Z wszystkich tych powodów, Polska konsekwentnie wspierała, wspiera i będzie wspierać aspirację gruzińskiego społeczeństwa do włączenia się w proces integracji europejskiej i transatlantyckiej. Uważamy, że przyszłe członkostwo Gruzji w Unii Europejskiej i NATO leży w interesie nie tylko Gruzji, ale całej wspólnoty transatlantyckiej. To jest szansa, nie zaś zagrożenie dla Europy. Ale aby tę szansę móc wykorzystać, aby Gruzja mogła zrobić kolejnych krok do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, konieczny jest wysiłek wszystkich zaangażowanych w proces rozszerzania stron. Zarówno instytucji europejskich i transatlantyckich, jak i gruzińskich władz oraz gruzińskiego społeczeństwa.

Zbliża się szczyt NATO w Wilnie, a do końca bieżącego roku, Unia Europejska może podjąć decyzję o przyznaniu Gruzji statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Z tego powodu wzrasta intensywność działań dyplomatycznych wszystkich zainteresowanych stron, w tym naszych partnerów z Trójkąta Weimarskiego. Niedawno wizytę w Gruzji złożyła Pani minister spraw zagranicznych Niemiec. Wkrótce swoją wizytę planuje minister spraw zagranicznych Francji. Moja dzisiejsza robocza wizyta w Tbilisi jest więc elementem i przejawem tej intensywnej komunikacji dyplomatyczno-politycznej z którą mamy obecnie do czynienia. Jej celem jest omówienie w duchu tradycyjnej polsko-gruzińskiej przyjaźni wyzwań, problemów i szans, a także możliwości ich rozwiązania, w tym polskiego udziału w poszukiwaniu tych rozwiązań.

Pan Minister Darcziaszwili, był w tym tygodniu gościem specjalnym Rady Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej, dlatego prowadzone przez nas dziś rozmowy w sposób oczywisty i naturalny były kontynuacją prowadzonych w Brukseli konsultacji i dotyczyły zarówno problematyki integracji europejskiej Gruzji, jak i bezpieczeństwa Europy, w kontekście szczytu NATO w Wilnie. Poruszyliśmy także sytuację byłego Prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwillego. W każdej z tych kwestii Polska stara się szukać konstruktywnych rozwiązań i nieść wszelką możliwą pomoc. Wierzymy bowiem głęboko, że polsko-gruzińskie współdziałanie realizuje interes narodowy i bezpieczeństwa zarówno obu krajów, jak i Europy oraz szeroko rozumianej społeczności wolnego świata.

 

Zdjecia: MSZ, Mariusz Pietrzak

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}