W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste otwarcie Polsko-Gruzińskiego Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego w Kutaisi oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej więźniom obozu przejściowego 0331

10.11.2022

W dniu 6 listopada odbył się w Kutaisi cykl uroczystości organizowanych przez Ambasadę RP w Tbilisi. Głównym punktem programy było uroczyste otwarcie Polsko-Gruzińskiego Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego im. prof. S. Krukowskiego w Kutaisi oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Polakom przetrzymywanym w obozie przejściowym 0331 w Kutaisi, do którego zostali deportowani przez NKWD z regionu Wilna w marcu 1945.

6 listopada Kutaisi

W dniu 6 listopada odbył się w Kutaisi cykl uroczystości organizowanych przez Ambasadę RP w Tbilisi.
Głównym punktem programy było uroczyste otwarcie Polsko-Gruzińskiego Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego im. prof. S. Krukowskiego w Kutaisi oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Polakom przetrzymywanym w obozie przejściowym 0331 w Kutaisi, do którego zostali deportowani przez NKWD z regionu Wilna w marcu 1945.

W ramach ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Polakom przetrzymywanym w obozie przejściowym w Kutaisi, odbył się pokaz filmu dokumentalnego "Łagier 0331".

Dokument w reżyserii Grzegorza Czerniaka, Jerzego Rohozińskiego i Wojciecha Saramonowicza opowiada o losach polskich żołnierzy Armii Krajowej oraz ludności cywilnej deportowanych przez NKWD z regionu Wilna do obozu przejściowego w Kutaisi w marcu 1945 roku. Wielu zmarło z głodu, choroby, oraz jako rezultat niewolniczej pracy.

"Obóz 0331" jest próbą polemiki ze wciąż lokalnie zakorzenioną narracją sowiecką, zgodnie z którą polscy działacze niepodległościowi, japońscy jeńcy wojenni i naziści byli przedstawiani razem jako „wrogowie ZSRR”. Następstwem tej celowej sowieckiej hipokryzji i braku badań przywracających prawdę historyczną jest to, że Niemcy, Japończycy, oraz Polacy są często wspominani razem jako „ofiary” obozu pracy bez niezbędnego wyróżnienia tych, którzy byli represjonowani za walkę o wartości demokratyczne i niezależność.

Wydarzenie to zostało uświetnione obecnością Wicemarszałek Sejmu Panią Małgorzata Gosiewska - Poseł na Sejm RP.

Zdjęcia: Małgorzta Sałyga-Pietrzak

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}