W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dot. norm sanitarnych przy wjeździe do Hiszpanii

02.07.2020

Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są poddawani kontroli zdrowotnej, która obejmuje mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

Podróżowanie, normy sanitarne

Mierzenie temperatury odbywa się w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

 

Wszyscy pasażerowie będą również zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy. 

Jednocześnie informujemy, iż polskie urzędy konsularne w Hiszpanii nie są właściwe dla rozwiązywania problemów technicznych związanych z generowaniem zindywidualizowanych kodów QR. W tej sprawie należy kontaktować się z pomocą techniczną https://spth.gob.es/contact. Podmiotami kompetentnymi dla wsparcia użytkownika w kwestii kodu QR mogą być dedykowane linie lotnicze oraz biura podróży.

 

Ogólne zasady obowiązujące na terytorium Hiszpanii po zniesieniu stanu alarmowego

  • zniesienie ograniczeń w poruszaniu się po terytorium Hiszpanii,

  • obowiązek zachowywania dystansu 1,5 m,

  • obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla osób powyżej 6. roku życia w miejscach publicznych,

  • obowiązek przestrzegania zasad higieny.

 

Dodatkowo, od 21 czerwca 2020 roku normy, szczególne ograniczenia i środki prewencyjne związane z COVID-19 ustalają rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych. Mogą one dotyczyć m.in. dopuszczalnej liczby osób przebywających jednocześnie na basenach, plażach i w restauracjach, ograniczeń w transporcie publicznym i handlu, etc. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.

 

 

Uwaga: Konsulat Generalny RP w Barcelonie informuje o nowych ogniskach zarażeń wirusem COVID-19 we Wspólnotach Autonomicznych Katalonii i Balearów. Przypominamy o obowiązkowym noszeniu maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej oraz o utrzymaniu dystansu społecznego min. 1,5 m. Podróżującym zalecamy posiadanie ze sobą karty EKUZ oraz ew. rozważenie wykupienia dodatkowego ubezpieczenia w zw. z COVID 19. Apelujemy o stosowanie się do zaleceń władz lokalnych.